• Konkurs  z książki „Oskar i pani Róża"

     • Dnia  16.12.2020 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs  z książki „Oskar i pani Róża”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z kl. 4-8.

       Uczniowie mieli za zadanie przeczytać utwór E. E. Schmitta i wykazać się jego znajomością.

      Prace konkursowe składały się wyłącznie z pytań otwartych. Jury zwracało uwagę na to, czy uczniowie odpowiadają pełnym zdaniem, poprawnie pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i stylistycznym.

      Wyniki:

      1. miejsce Amelia Wrońska kl. 8b

      2. miejsce Kinga Pietrzak kl. 8 b

      3. miejsce Julia Chrzanowska kl. 8b

    • Z wizytą w ceramikarni.
     • Z wizytą w ceramikarni.

     • Dnia 9 grudnia 2019 roku grupa 9 uczniów klasy 7 uczestniczyła w warsztatach ceramicznych w Słupsku. Zajęcia odbyły się w ramach lekcji języka kaszubskiego. Uczniowie zapoznali się z pracą ceramika oraz poznali technologię otrzymywania naczyń ceramicznych. W ramach warsztatów uczniowie wykonywali ceramiczne mikołaje i choinki. Praca z gliną sprawiła uczniom wiele przyjemności i pozwoliła zrealizować się artystycznie. Na owoce swojej pracy uczniowie będą musieli jeszcze poczekać ponieważ ich wyroby musiały pozostać do szkliwienia  i wypalenia w specjalnym piecu.

     • Świąteczne wypieki klasy 3b

     • Dnia 28 listopada 2019r. klasa 3b, pod opieką P. Moniki Gryglickiej, wybrała się do CMS w Tuchomiu, na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Pierniczki te będą prezentem dla dziadków i babć, które wręczymy podczas wspólnego kolędowania, połączonego z Dniem Seniora oraz Dniem Babci i Dziadka. Przy pomocy pracowników CMS oraz Klubu Senior-Wigor stworzyliśmy prawdziwe dzieła sztuki.
      Było smacznie.

     • Konkurs kuratoryjny z języka polskiego - etap rejonowy.

     • Dnia 6.12.2019 r. uczennice klas ósmych: Amelia Wrońska, Karolina Lewi Kiedrowska, Julia Janduła wraz z Panią Anną Szulc pojechały do Kościerzyny na etap rejonowy konkursu kuratoryjnego z języka polskiego. Wzięło w nim udział 44 uczniów. Czekamy na wyniki. 

     • Konkurs matematyczny - etap rejonowy

     • Dnia 4 grudnia 2019 roku w I Liceum Ogólnokształącącym w Kościerzynie odbył się etap rejonowy kuratoryjnego konkursu z matematyki. Naszą szkołę reprezentowała Amelia Wrońska z klasy 8 b. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

    • Warsztaty pszczelarskie
     • Warsztaty pszczelarskie

     • W piątek 29.11.2019 r. w Przedszkolu przy ZS w Tuchomiu odbyły się warsztaty pszczelarskie. Dzieci brały udział w budowaniu ula, przebrały się za pszczelarzy, smakowały miód i wykonały świeczki z pszczelego wosku. Wszystkie przedszkolaki nie kryły zachwytu, jaki dały zajęcia.

    • Śniadanie Daje Moc
     • Śniadanie Daje Moc

     • W tym roku szkolnym 2019/2020 kolejny raz klasa 3b brała udział w ogólnopolskim programie” Śniadanie Daje Moc”, które odbyło się dnia 8 listopada 2018r. Śniadanie było spożywane w czasie drugiej godziny lekcyjnej. Posiłki nasze było bardzo zróżnicowane, smaczne, a przede wszystkim zdrowe, bo wiadomo nie od dziś, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

      Cele programu

      ·  Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka

      ·  Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

    • Program Youngster
     • Program Youngster

     •      W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła przystąpiła do realizacji zajęć w ramach programu Youngster. Youngster to dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach ( po 11 osób).

      W programieYoungster bierze udział blisko 600 uczniów klas VIII szkół podstawowych z terenów wiejskich. Pomysłodawcą i organizatorem Programu Youngster jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Partnerzy projektu to między innymi : Wydawnictwo Macmillan Education, NIDA – Nidzicka Fundacja Rozwoju, Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności, English Teaching.

           Przed testem plasującym spotykaliśmy się na zajęciach organizacyjnych, na których : utworzyliśmy kodeks Youngstera, obejrzeliśmy film „Alike”, wykonaliśmy boxYoungstera, który wypełniliśmy (i będziemy go sukcesywnie uzupełniać) różnymi warm -upami , stworzyliśmy plakat z puzzli, zdając sobie sprawę, że każdy uczestnik projektu jest istotną częścią, która tworzy całość, uświadomiliśmy sobie i zapisaliśmy czego nie potrafimy, a co jest naszą mocną stroną z języka angielskiego ( Plakat I can /I can’t), stworzyliśmy gazetkę ścienną Youngster’a.

      W październiku rozpoczęliśmy pracę z podręcznikiem Beyond. Pod koniec października dowiedziawszy się o halloweenowym konkursie facebookowymYoungstera, przygotowaliśmy zajęcia, na których poznaliśmy znaczenie idiomu „turnintopumpkin”, rozwiązywaliśmy halloweenowe krzyżówki, wzbogaciliśmy słownictwo związane ze Świętem Halloween.

      Z przebiegu owych zajęć utworzyliśmy kolaż składający się z pięciu zdjęć. Niezwykle ucieszył nas fakt, iż nasza praca została doceniona i grupa 2 ( uczniowie klasy 8b) zdobyła wyróżnienie w konkursie!!!

      Na razie to tyle…Już niedługo kolejna relacja z naszych zajęć. Pozdrawiamy!!

       

       

    • Konkurs matematyczny ,,Chcesz być jak Pitagoras, weź długopis, dołącz do nas"
     • Konkurs matematyczny ,,Chcesz być jak Pitagoras, weź długopis, dołącz do nas"

     • Dnia 14 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły: Maria Gawdzik, Karolina Lewi Kiedrowska oraz Hubert Jutrzenka Trzebiatowski wzięli udział w finale konkursu matematycznego ,,Chcesz być jak Pitagoras, weź długopis, dołącz do nas" organizowanym przez Miasteckie Stowarzyszenie Oświatowe oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku. W konkursie brało udział 31 uczniów ze szkół podstawowych z Miastka, Dretynia, Świerzna, Tuchomia, Koczały, Niedarzyna, Półczna i Polanowa.  Uczniowie zajęli:  Maria Gawdzik VI miejsce, Karolina Lewi Kiedrowska X miejsce, Hubert Jutrzenak Trzebiatowski XIX miejsce.

      Była to już kolejna edycja konkursu, którego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, ujawnianie uzdolnień matematycznych, popularyzacja matematyki i wspieranie rozwoju talentów matematycznych.
      Wszystkim gratulujemy i życzymy samych sukcesów.

     • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku

     • W dniach od 6.11.- 6.12.2019 r. organizujemy  w naszej szkole zbiórkę dla chorych przebywających w hospicjum.
      Potrzebne są:
      - oliwki,
      - żele pod prysznic,
      - szampony,
      - chusteczki nawilżające,
      - rękawiczki jednorazowe (pakowane po 100 sztuk).

      Produkty prosimy przekazywać wychowawcom.

      Liczymy na Wasze wsparcie!!!
        Samorząd Uczniowski

     • "Szkoła do hymnu"

     • Dnia 08.11.2019 r. o godzinie 11.11 nasza szkoła przyłączyła się do akcji pt. "Szkoła do hymnu" związanej ze  101 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, przedszkolaki jak i  pracownicy szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu.Była to lekcja patriotyczna dla naszych uczniów.

    • Ślubowanie i pasowanie na ucznia
     • Ślubowanie i pasowanie na ucznia

     • Uczniowie klas pierwszych są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej! 31 października 2019r. odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość - ślubowanie i pasowanie na ucznia.

      W życiu przeżywamy różnorodne uroczystości, bardziej bądź mniej podniosłe. Za każdym jednak razem ważna jest obecność tych, którzy w danym czasie znaczą dla nas naprawdę wiele. Tę ważną chwilę nasze pierwszaki przeżywały wraz w wychowawcami p. Ireną Kasprowicz oraz p. Bożeną Hnatyszyn oraz w towarzystwie licznie zgromadzonych
      i wzruszonych rodziców.

      Prezentując ciekawy i zabawny program artystyczny, ubarwiony wesołymi piosenkami, uczniowie klas I a i b udowodnili, że „nie są już maluchami”.  Na dowód tego złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie Pan dyrektor Adam Sandak, po krótkim przemówieniu, dokonał pasowania na ucznia. Potwierdzeniem przyjęcia do społeczności szkolnej były dyplomy i imienne medale z napisem „Jestem pierwszoklasistą”, które wręczył rodzic Pani Natalia Lajn ? oraz Pani wicedyrektor Lucyna Błaż.

      Od tej chwili pierwszoklasistów można oficjalnie wpisać w poczet uczniów naszej szkoły. Liczymy na to, że dotrzymają swoich zobowiązań i będą dbać o dobre imię klasy i szkoły, zaś swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. W pięknych słowach zwróciła się do świeżo upieczonych uczniów Pani Małgorzata Smolak, przedstawicielka Rady Rodziców. Życzyła sukcesów w nauce, ale przede wszystkim podkreśliła, że nasi najmłodsi są przyszłością narodu i od nich zależy jaka ta przyszłość będzie.

      Nie zabrakło też upominków oraz rożków obfitości, które przygotowali Rodzice. Przysporzyły one dzieciom wiele radości. Na zakończenie jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i  z uśmiechem na ustach nasze pierwszaki udały się do domów.

     • „PEŁNA MISKA DLA ZWIERZAKA ZE SCHRONISKA”

     • W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. W naszej szkole chcieliśmy, by dzieci uczyły się odpowiedzialności, by były wrażliwe na los innych. Aby nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje.

      W związku z tym Szkolny Klub Wolontariusza zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału  w akcji charytatywnej pod hasłem: „PEŁNA MISKA DLA ZWIERZAKA ZE SCHRONISKA”. Aby włączyć się w akcję należy do końca listopada dostarczyć do szkoły niezbędny asortyment, aby psy z Fundacji Nasze Futrzaki w Przyborzycach,  mogły w godnych warunkach przetrwać zimę. Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji jest Szkolny Klub Wolontariusza wraz z opiekunami               p. Moniką Klonowską – Tymosz oraz P. Mariolą Modrzejewską. Zachęcamy do przynoszenia do szkoły karmy, środków czystości, misek, kocy, ręczników a nawet zabawek dla zwierząt, aby pomóc im przetrwać zimę. Wolontariusze przygotowali plakaty i  systematycznie będą przypominać uczniom o akcji i zachęcać do pomocy. Wszystkie zebrane dla zwierzaków towary zostaną dostarczone do Fundacji Nasze Futrzaki w Przyborzycach.

      Z góry serdecznie dziękujemy za włączenie się w pomoc dla fundacji.

     • „Czujnik jakości powietrza”

     • Na budynku Zespołu Szkół w Tuchomiu zamontowano: „Czujnik jakości powietrza” w ramach wspólnej realizacji zadania Gminy Tuchomie wraz
      z Powiatem Bytowskim pod nazwą: „Wspólny zakup czujników do pomiaru jakości powietrza na terenie powiatu bytowskiego”. Po zewnętrznej stronie budynku szkoły umieszczona została tablica ledowa, informująca mieszkańców i odwiedzających nasz teren gości, o stanie jakości powietrza na podstawie badanych czynników pomiarowych.

    • Pobyt w Essen 2019/2020
     • Pobyt w Essen 2019/2020

     • W dniach 4 – 10 października 2019 roku 30-osobowa grupa młodzieży z klas 8a i 8b uczestniczyła w wymianie młodzieży polsko – niemieckiej.  Wraz z opiekunami ( Beata Juchniewicz, Janusz Juchniewicz, Danuta Kauczoch, Elżbieta Placek) uczniowie gościli w zaprzyjaźnionej szkole w Essen.   

      Podczas tygodniowego pobytu czekało nas mnóstwo atrakcji. Podczas gry „ Match the Picture” uczniowie mieli okazję poznać się lepiej, zapoznać się z otoczeniem, oraz mieli sposobność do komunikowania się w obcym języku.  Komunikacja językowa była możliwa również podczas innych punktów programu, takich jak : kręgle w „ JOE’S superbowling”, zakupy w galeriach handlowych, wyprawa do zoo w Gelsenkirchen ( praca w grupach polsko – niemieckich), praca w grupach : gotowanie, sport, robienie bransoletek, produkcja filmów. Podczas pobytu w Essen mieliśmy okazję obejrzeć przepiękną wystawę „ Zew gór”. Uczniowie podzieleni na zespoły polsko – niemieckie odpowiadali na pytania z kart pracy wcześniej przygotowanych przez organizatorów. Odpowiedzi ukryte były na niemiecko i anglojęzycznych tablicach informacyjnych, bądź opisach zdjęć wystawy.   Ostatni dzień pobytu upłynął nam równie aktywnie, jak pozostałe. Popołudnie spędziliśmy na basenie w Oberhausen, a potem w grupach polsko – niemieckich relaksowaliśmy się grając w minigolfa „ z przymrużeniem oka”. Wieczorem bawiliśmy się na dyskotece. W czwartek, po spakowaniu walizek i opuszczeniu hotelu „Goalfever” pojechaliśmy do szkoły. Po uroczystym pożegnaniu i wręczeniu gospodarzom drobnych upominków, odjechaliśmy na dworzec główny. Tam, czekał już na nas autokar, którym w piątek rano szczęśliwie wróciliśmy do Polski.

       

    • Wycieczka klasy siódmej do Torunia
     • Wycieczka klasy siódmej do Torunia

     • Wycieczka do Torunia zaczęła się o godzinie 6.30 w piątek 11 października 2019 r.  Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem, które umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze. Obserwowaliśmy tam radioteleskop, którego średnica wynosi 32 m - największy w Europie Środkowej i mniejszy 15 metrowy, radio satelitarne oraz ogromny mikroskop.
      Potem, na Starym Mieście w Toruniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem i odbyliśmy z nim spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce.  Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Makrokosmos”. Była to wirtualna podróż do granic poznawalności Wszechświata, gdzie piękno i harmonia mieszają się z monstrualnymi zjawiskami. Niezwykłe animacje oparte na najnowszych badaniach ukazały Ziemię jako drobinę zawieszoną w wielowymiarowej przestrzeni. Startując z jej powierzchni, napotykaliśmy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. „Makrokosmos” poszerzył naszą wyobraźnię i wiedzę o Kosmosie. To dzięki Kopernikowi zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z wielu planet, a granice Kosmosu sięgają znacznie dalej niż się wydawało. Po seansie w „Planetarium” udaliśmy się na obiad. Następnie mięliśmy trochę czasu wolnego na zakup pamiątek i toruńskich pierników.
      Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

    • KONKURS MATEMATYCZNY
     • KONKURS MATEMATYCZNY

     • Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się na Górze Gradowej. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących. Atrakcyjne wystawy interaktywne, pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć matematykę, fizykę, chemię, biologię i historię, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy.

      4 października 2019r. uczniowie klas 3 SP pod opieką p-. Moniki Gryglickiej, pojechali do Centrum Hewelianum na IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Spośród 7 delegatów certyfikat zdobyło czterech z nich: Megier Zofia (3a), Labun Paulina (3b), Orzyłowska Anita (3b), Pałubicki Dawid (3b).

       

    • Klasowy Dzień Smakosza
     • Klasowy Dzień Smakosza

     • Dnia 8 października 2019 odbył się klasowy Dzień Smakosza. W tym dniu dzieci przynoszą do szkoły różne przetwory zimowe przygotowane przez rodziców. Wspólnie z dziećmi poznajemy nowe smaki i wymieniamy się przepisami.

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Dnia 4 października 2019 roku odbyły się egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów  otrzymali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
      Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę”  także wśród nauczycieli przedszkola, szkołyi innych pracowników szkoły.
      Komisje udały się także w teren, aby sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia przez napotykanych przechodniów. Patrole Egzaminacyjne MT pojawiły się również w sklepach, w Urzędzie Gminy w Tuchomiu, aby w ramach akcji „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród pracowników Urzędu.

      Akcja miała na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole ale również jest ona przydatna w życiu codziennym i wszyscy ją znają.
      Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

      Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i Asystentom oraz wszystkim uczestnikom.