Uczniowie Zespołu Szkół w Tuchomiu z okazji Święta Niepodległości przygotowali uroczysty apel, który odbył się 10 listopada w naszej szkole. Spektakl muzyczno-historyczny „Babcia Hania opowiada o niepodległości” został przygotowany pod kierunkiem Janusza Juchniewicza ze scenografią Marzeny Witt przez uczniów od klasy II do VIII. Ten sam spektakl został wystawiony 15 listopada dla rodziców i mieszkańców. Po spektaklu uczniowie wraz z uczestnikami wieczornicy zaśpiewali wspólnie kilka pieśni patriotycznych.
Zaproszenie
Zapraszamy wszystkich na Uroczystość z okazji odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego do Zespołu Szkół w Tuchomiu.
OTWARCIE EKOPRACOWNI
12.10.2023r. godzina 12.00 będzie dla nas na długo wspomnieniem ważnej daty, gdyż tego dnia została uroczyście otwarta ekopracownia w Zespole Szkół w Tuchomiu. W uroczystości tej uczestniczyły Panie z Urzędu Gminy
w Tuchomiu: p. Małgorzata Wnuk Lipińska oraz p. Teresa Leman. W obecności Dyrektora Szkoły p. Adama Sandaka i uczniów klasy VIIa przybyłe Panie przecinając wstęgę dokonały otwarcia naszej ekopracowni. Uczniowie klasy VIIa korzystając z zakupionego sprzętu dzięki dotacji m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaprezentowali kilka doświadczeń/eksperymentów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii (energię wodną, fotowoltaikę i energię wiatru) oraz ekologii
i sozologii (wpływ różnorodnej gęstości cieczy na zanieczyszczenie gleb i wód, znaczenie tlenu w przyrodzie, oczyszczanie wód itp) . Młodzi naukowcy poruszyli również tematykę treści botanicznych i zoologicznych przedstawiając proces fotosyntezy i jej znaczenia, budowy kwiatów jako organów generatywnych oraz różnorodności gatunkowej zwierząt wraz
z budową mrowiska. To tylko nieliczne możliwości poznawania życia przyrodniczego w naszej ekopracowni. Większość dopiero przed nami. Dzięki otrzymanym pomocom dydaktycznym zajęcia dla wszystkich uczniów staną się atrakcyjniejsze i ciekawsze oraz co za tym idzie łatwiejsze w zrozumieniu szeregu trudnych procesów zachodzących w środowisku naturalnym.29
EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA
Dnia 16.10.23 r. przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W związku z tym uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w zajęciach, których celem było podniesienie umiejętności i wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają nawet o 50%, dlatego ważne jest, aby każdy umiał go prawidłowo wykonać. Pokazy z wykorzystaniem fantomów poprowadzili mł. asp. Damian Chamier Gliszczyński z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie oraz druh Wojciech Reca z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomiu.
9
EKOPRACOWNIA
Zespół Szkół w Tuchomiu otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku w kwocie 75.000 zł na zakup pomocy dydaktycznych poszerzających zakres podstawy programowej
z przedmiotów przyrodniczych. Treści, które będą poruszane podczas zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych pomogą zrozumieć naszym uczniom treści przyrodniczo - ekologiczne oraz poszerzyć ich wiedzę i umiejętności o działania praktyczne.W przygotowaniach do uruchomienia naszej ekopracowni, 20.08.2023r.
w Tuchomku podczas „Pikniku Ekologicznego”, nasi młodzi przyrodnicy poprowadzili, pod okiem swojego nauczyciela, warsztaty ekologiczne. Dzięki swoim pokazom eksperymentalno – doświadczalnym wskazali sposoby na oczyszczanie i ochronę wód powierzchniowych, zapoznawali z gatunkami makrofauny dennej i florą okolicznych jezior i rzeki Kamienica. Odbiorcami tych informacji byli licznie odwiedzający turyści i mieszkańcy. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się pokazy z działania alternatywnych źródeł energii wiatrowej i fotowoltaiki. Podobne zajęcia warsztatowe odbyły się podczas Dożynek Gminnych dnia 02.09.2023r., w których chętnie uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz odwiedzający nasz teren turyści i goście z innych regionów powiatu.Dnia 03.10.2023r. wszyscy uczniowie klas 0 – 8 oraz klas przedszkolnych i żłobka uczestniczyli w zajęciach przyrodniczo – ekologicznych poprowadzonych przez p. Katarzynę, pracownicę Nadleśnictwa Osusznica. Zajęcia te podzielone były na: część teoretyczną i praktyczną. Spotkanie to zaowocowało sprawdzeniem swojej wiedzy z zakresu znajomości występujących w Polsce gatunków drzew oraz stanowiło świetną wspólną zabawę, co bardziej mogło zintegrować dzieci i młodzież klasową.
7
XVII CROSS KASZUBSKI
Dnia 21 października odbędzie się XVII Cross Kaszubski organizowany w ramach „Cross Festiwal". Więcej sczegółow tutaj: XVII__Cross_Kaszubski_w_Tuchomiu_21-10_-2023.docx
Warsztaty zielarskie w ramach nauki języka kaszubskiego.
Dnia 23.09.2023 roku w Zespole Szkół w Tuchomiu odbyły się warsztaty zielarskie w ramach nauki języka kaszubskiego dla klasy 7b i 8b. Praca odbywała się w osobnych grupach dla obu klas. Celem warsztatów było rozpoznawanie podstawowych ziół leczniczych. Wykonywanie zielnika z podziałem na jakie dolegliwości pomagają. Umiejętność segregacji ziół. Poznawanie nazw ziół w języku kaszubskim. Rozpoznawanie nazw roślin w terenie za pomocą aplikacji na telefon po liściach, igłach, owocach. Oczywiście nie mogło zabraknąć poczęstunku i degustacji herbat ziołowych. Uczniowie wykonywali również wiązanki z suszonych kwiatów i ziół, które podobnie jak zielniki zabrali ze sobą do domu. Nauka języka kaszubskiego w takiej formie bardzo się podobała. Uczniowie pytają o następne warsztaty. Kiedy kolejne? Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie. Warsztaty prowadziła nauczycielka języka kaszubskiego Beata Juchniewicz.
1
Akcja „Narodowe Czytanie”
raz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. W tym roku 9 września odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” .
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie klas siódmych naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło sie w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu dnia 8 września. Impreza została przygotowana przez Panią Małgorzatę z GOK, p. Dianę z Gminnej biblioteki publicznej z Tuchomia i panie emerytki z gminnego koła emerytów. Uczniowie na wstępie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy, informacji o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej, następnie wysłuchali fragmentów powieści czytanej przez Krystynę Chwojnicką, Stefanię Malczewską, Teresę Leman i Franciszka Pudlewskiego. Uczniowie obejrzeli również fragmenty „Nad Niemnem”. Mieli okazję zobaczyć wydruki z Tygodnika Ilustrowanego, w którym pierwotnie ukazywała się powieść w odcinkach.
W Zespole Szkół w Tuchomiu w klasach siódmych i ósmej dnia 11 września na lekcjach języka polskiego odczytano historię rodu Bohatyrowiczów – Legendę o Janie i Cecylii. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanego przez nich tekstu, Dlatego czytali je po fragmencie a następnie wspólnie analizowali.
W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.
Ewa Kiedrowicz
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
„Przytul się do drzewa”
Czy wiesz, że tylko w roku 2021 w Polsce wybuchło 3295 pożarów lasów, z czego 2337 tych pożarów powstało z winy człowieka. Włączając się w Ogólnopolskią Kampanię „Przytul się do drzewa” chcemy pokazać, że los lasów nie jest nam obojętny!
Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Pokażmy, że kochamy nasze lasy i chrońmy je przed powstawaniem pożarów.
56
Wycieczka klas ósmych.
W dniach 15-18 czerwca uczniowie klas ósmych wzięły udział w wycieczce końcoworocznej. Emocje goniły emocje. Pierwszego dnia mieliśmy czas na refleksję – odwiedziliśmy Oświęcim i Brzezinkę. Największy dawny obóz koncentracyjny z czasów II wojny światowej zrobił na nas niesamowite wrażenie. Z niezwykłym skupieniem zwiedziliśmy to unikatowe miejsce. Mieliśmy dużo szczęścia. Właśnie w dniu naszej wizyty otwarto nowe Centrum Obsługi Odwiedzających. Mieliśmy też okazję zobaczyć świeże kwiaty i wieńce złożone przy „ ścianie śmierci”, gdyż 14 czerwca obchodzono 83 rocznicę przywiezienia do obozu Auschwitz pierwszej grupy Polaków. Po czasie zadumy przyszedł czas na czyste szaleństwo – Energylandię!!!!! W tym niesamowitym miejscu każdy znalazł dla siebie odpowiednią rozrywkę. Zabawa była udana. Nocleg w Białym Dunajcu był okazją do zaczerpnięcia oddechu i poznania górskiego klimatu. Urokliwie położona chata góralska, szum Dunajca i gościnność gospodarzy sprawiła, że nie chciało się wyjeżdżać.
Kolejnym celem naszej podróży było Zakopane. Wyprawa z przewodnikiem górskim malowniczym szlakiem ( Dolina Strążyska) do wodospadu Siklawica dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Och…te widoki J Trudy górskich zmagań wynagrodził nam pobyt w czterogwiazdkowym hotelu w Krakowie. Przez chwilę poczuliśmy się jak Vip –y J
Nazajutrz , po śniadaniu z lokalnym przewodnikiem zwiedziliśmy Kraków. Planty, sukiennice, spacer drogą królewską i Wawel na długo pozostaną w naszej pamięci. Po obiedzie w uroczej restauracji, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Tuchomia. Wróciliśmy bogatsi we wspomnienia, które będą towarzyszyć nam do końca życia.
5
„Bal pożegnalny” klas ósmych.
7 czerwca 2023 odbył się w naszej szkole „Bal pożegnalny” klas ósmych. Po uroczystym polonezie nasi ósmoklasiści bawili się w rytm swoich ulubionych przebojów do późnych godzin wieczornych. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
Wycieczka klas czwartych śladami Józefa Wybickiego.
21.06.2023 roku odbyła się wycieczka z języka kaszubskiego klas 4a, 4b, 7a śladami Józefa Wybickiego. Byliśmy w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz zwiedzaliśmy Kościerzynę. Uczniowie poznali zasługi wybitnego Polaka Józefa Wybickiego oraz poznali historię polskiego hymnu. Opiekunami wycieczki byli Beata i Janusz Juchniewiczowie.
Powiatowy konkurs recytatorski Rodnô Mòwa.
09.05.2023 roku w Parchowie odbył się 52 powiatowy etap konkursu recytatorskiego z języka kaszubskiego Rodnô Mòwa. W tym konkursie tak jak w latach poprzednich brali udział uczniowie z naszej szkoły. Do konkursu recytatorskiego przygotowywały uczennice tj. Agatę Rudnik i Amelię Kieszk z klasy 8b p. E. Mądry, zaś Magdalenę Karpińską i Natalię Płaczkiewicz z klasy 4a p. Beata Juchniewicz. Wszystkie uczennice otrzymały wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wycieczka klas piątych do Brus.
13 czerwca uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w wycieczce w ramach nauki języka kaszubskiego. Pod opieką pań Katarzyny Szreder i Ani Narloch udali się do Chaty Kaszubskiej w Brusach. W tym niezwykłym miejscu brali udział w warsztatach z malowania aniołów. Efekty można podziwiać na zdjęciach.
10
Wycieczka w ramach projektu „Poznaj Polskę" klasy IIa i IIb.
Dnia 10.05.2023r. odbyła się wycieczka klas drugich do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni oraz do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Atrakcją wycieczki były interaktywne wystawy, z których każda oferowała inne zagadki i rozrywki z różnych dziedzin. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i zafascynowani, ponieważ mogli poznać tajemnice wodnego świata, pogłębili wiedzę przyrodniczą. Mogły poznać organy wewnętrzne człowieka i układać je na manekinie. Był to dla nich czas spędzony na naukę poprzez zabawę.
Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Dzieci dowiedziały się, gdzie urodził się twórca naszego hymnu narodowego Józef Wybicki oraz zobaczyły wiele eksponatów znajdujących się na dworze szlacheckim należącym w latach 1740 – 1785 do rodziny Wybickich. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali meble, obrazy o tematyce patriotycznej oraz rękopis tekstu „ Mazurka Dąbrowskiego”.
Pobyt w Będominie upamiętniliśmy wspólnym zdjęciem przy 5-metrowym orle, którego skrzydła tworzy 200 starych kos.
To była niezapomniana, miła i pełna wrażeń wycieczka w przepiękne miejsca naszego regionu. Przyczyniła się nie tylko do zgłębienia wiedzy, ale również do lepszej integracji obu klas drugich.
3
Wycieczka klas czwartych do parku linowego
Dnia 6 czerwca 2023 roku klasy IV wybrały się na wycieczkę do Parku Linowego „Leśny Kot” w Słupsku. Pogoda dopisała, a dobre humory sprawiły, że cały trud przejścia przez każdą trasę wydawał się błahy. Mimo kilku otarć czy nieudanych prób przejścia dzień przeminął w miłej atmosferze.
Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzenia czasu wolnego. Na przeszkodach parku wszyscy uczestnicy nauczyli się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamali barierę lęku wysokości. Pobyt w Parku Linowym zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu.
4
Wycieczka klas ósmych w ramach zajęć z języka kaszubskiego.
Po wyczerpujących egzaminach 26 maja uczniowie klas ósmych udali się na wycieczkę do Gdańska w ramach zajęć z języka kaszubskiego. Na początku podziwiali Westerplatte, a później wyruszyli na Stare Miasto, gdzie obejrzeli między innymi Fontannę Neptuna oraz Starego Żurawia Portowego. Wyjazd zorganizowały panie Ewa Mądry i Ania Narloch. W późnych godzinach popołudniowych zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do domów.
1
V Targi Edukacji i Pracy
13 kwietnia 2023 r. w godz. 9.00-14.00 uczniowie klas ósmych wzięli udział w V Targach Edukacji i Pracy połączonych z Dniem Otwartym Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie. Podczas wizyty w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Bytowie uczniowie zwiedzili pracownię CNC, Spawalnictwa, Samochodową, Obróbki plastycznej, Drzewną, Elektroniki samochodowej. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych można było dowiedzieć się, jakiego zawodu można się nauczyć, z kim szkoła współpracuje oraz poczuć jaka atmosfera planuje w placówce. Uczniowie każdego kierunku (spedytorzy, ekonomiści, technicy żywności i usług gastronomicznych, jak również handlowcy) – przygotowali dla odwiedzających niezwykle ciekawe prezentacje swoich specjalności i opowiedzieli czego uczą się w danych klasach. W Zespole Szkół Ogólnokształcących uczniowie „Ogólniaka” opowiedzieli o samej placówce, jej historii, o poszczególnych profilach, rozszerzeniach i sukcesach. Zwiedziliśmy sale lekcyjne i bibliotekę. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych ósmoklasiści mogli obejrzeć stanowiska branży fryzjerskiej, fotograficznej, kulinarnej i porozmawiać z uczniami poszczególnych kierunków. Na małej sali gimnastycznej uczniowie klas 8. mogli postrzelać na strzelnicy laserowej. Oprócz tego pododdział w sile 20 osób dowodzony przez naszą byłą uczennicę a tegoroczną maturzystkę - Martę demonstrował musztrę, natarcie, tzw. kontakty i reload (element taktyki czarnej) oraz taniec country. Dzień Otwarty Szkół Ponadpodstawowych uważamy za udany. Teraz naszym uczniom pozostaje jedynie wybór szkoły i kierunku. Trzymajmy kciuki za naszych ósmoklasistów! Powodzenia!
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie