• Wypożyczenie laptopów

     • Drodzy Rodzice

      Szkoła dysponuje jeszcze laptopami, z których dzieci mogą skorzystać na czas nauki zdalnej.

      W celu wypożyczenia należy wcześniej zadzwonić do sekretariatu szkoły na numery (59)821-56-23 lub kom. 782-479-595.

     • Przedszkole czeka na chętnych przedszkolaków.

     • Zabawki i sala czekają na dzieci. Od 11 maja 2020 nasze przedszkole czeka na chętnych przedszkolaków.

      Rodziców, którzy się zdecydują na posłanie dzieci do przedszkola proszeni są o zapoznanie się z procedurami na naszej stronie szkoły lub na stronie Gminy Tuchomie i  wcześniejszy kontakt ze szkołą pod numerami
      598215623
        lub   kom.  782 479 595.

      Zapraszamy.

     • DRUŻYNA ENERGII

     • Drużyna Energii to akcja, która ma za cel zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej poprzez wspólną zabawę i rywalizację z rówieśnikami ze szkół w całej Polsce. W dobie pojawiających się co rusz kolejnych nowinek technologicznych, które młodzi ludzie uwielbiają, nie powinniśmy zapominać o tym, jak ważną rolę w ich rozwoju odgrywa właśnie ruch. Właśnie dlatego w Drużynie Energii wykorzystujemy media społecznościowe i internet, by pokazać uczniom, że sport może też być dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

      Nasza szkoła zakwalifikowała się do kolejnego etapu i jest jedną ze 100 szkół w kraju która rywalizować będzie w  etapie sportowym, podczas którego uczniowie klas 6-8 rywalizować będą o niezapomniane lekcje WF-u z gwiazdami sportu oraz cenne nagrody rzeczowe.

      Jak grać żeby wygrać?
      Zadaniem każdej ze szkół w cyklicznej rywalizacji w każdej z 5 dyscyplin jest nagranie filmów, dokumentujących jak uczniowie wykonują ćwiczenia przygotowane przez ambasadorów. Materiały wideo należy przesyłać na email szkoły lub do nauczyciela wychowania fizycznego który będzie miał możliwość przesłania ich do organizatora projektu. Już na dzień dzisiejszy poprzez zakwalifikowanie do kolejnego etapu nasza szkoła otrzymała 40 kompletów sprzętu sportowego.

      Co można zdobyć?
      Szkoła najlepsza w realizacji ćwiczeń w jednej z 5 dyscyplin wygra wizytę ambasadorów, a dodatkowo będzie miała szansę na nagrodę główną, czyli udział w wielkim finale, który odbędzie się na gdańskim Stadionie Energa. Trzy najlepsze ekipy zgarną też czeki na wyposażenie sali gimnastycznej w sprzęt sportowy, a najlepsza szkoła 3. edycji otrzymała dodatkowo puchar Drużyny Energii.

      W tym roku nasza akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

      Konkurs skierowany jest dla klas 6-8 jednakże za zapraszam do zabawy również klasy 4-5. Bardzo proszę abyście wsparli naszą szkołę w możliwości otrzymania sprzętu sportowego dla nas wszystkich jak również pokazali sportowy charakter naszej szkoły w tych trudnych tygodniach. Dla  najbardziej aktywnych zostaną przygotowane nagrody między innymi koszulki sportowe. Zapraszam do prezentacji swoich możliwości.

     • Otwarcie przedeszkola

     • INFORMACJA

      Informuję, że przedszkole w Zespole Szkól w Tuchomiu jest przygotowane do przyjmowania dzieci zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

      Dyrektor Szkoły

      Adam Sandak

      Przygotowanie do otwarcia przedszkola  w czasie pandemii  wymaga szczególnej troski i bezpieczeństwa. Dlatego meble i zabawki muszą być  często dezynfekowane i myte. W całej placówce muszą panować szczególne środki ostrożności.

     • Zajęcia świetlicowe

     • Witam

      W zakładce Świetlica, która znajduje się w karcie O szkole, pojawiają się różne zadania do rozwiązania w ramach zajęć świetlicowych. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

     • Paczki do odbioru dla uczniów klas IV - VIII

     • Szanowni Rodzice,

      Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół w Tuchomiu planowała zorganizować dnia 21 marca 2020 roku Olimpiadę Sportową dla uczniów klas IV-VIII. W związku z zaistniałą sytuacją, dotyczącą pandemii, nie można było przeprowadzić tego przedsięwzięcia. Aby docenić zaangażowanie i wysiłek uczniów przygotowano  dla uczniów tych klas paczki.Bardzo prosimy Rodziców uczniów klas IV-VIII o odebranie tych paczek. Będą one wydawane przez przedstawicieli Rady Rodziców w Zespole Szkół w Tuchomiu w dniach 7 i 8 maja 2020 roku (czwartek i piątek) w godzinach od 10:00  do 13:00.Bardzo prosimy o ich odbiór.

      Z pozdrowieniami Rada Rodziców

     • Zmiana terminu I Komunii Świętej

     • SZANOWNI RODZICE, DROGIE DZIECI,zmianie uległ termin I Komunii Świętej. Zmiana ta jest podyktowana troską o zdrowie Wasze i Waszych najbliższych w tych trudnych dla nas czasach. Potraktujmy to jako cenne doświadczenie uczące nas pokory i cierpliwości.I Komunia Święta odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu 2020 roku. Dokładny termin zostanie ustalony z rodzicami po powrocie dzieci do szkoły.

     • Przedłużenie przerwy w nauczaniu stacjonarnym

     • Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. przerwa w nauczaniu stacjonarnym została przedłużona do 24 maja 2020 r.. Do tego terminu nauka będzie odbywać się w dalszym ciągu na odległość.Został podany również termin egzaminu ósmoklasisty. Będzie on miał miejsce 16, 17 i 18 czerwca 2020r.Z pozdrowieniamiDyrekcja

     • Wydłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym

     • Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 9 kwietnia 2020 roku została wydłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty do dnia 26 kwietnia 2020 roku.Oznacza to, że od dnia 15 kwietnia 2020 roku (środa) do dnia 24 kwietnia 2020 roku (piątek) obowiązywać będzie w dalszym ciągu nauczanie zdalne.W dniach 21, 22 i 23 kwietnia, w których miał się odbyć egzamin ósmoklasisty, będą miały miejsce zajęcia dydaktyczne prowadzone na odległość we wszystkich klasach zgodnie z zobowiązującym planem.Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z zapowiedzią Ministra Edukacji Narodowej w czerwcu. Dokładny termin zostanie ogłoszony na 21 dni przed przeprowadzeniem tego egzaminu.Z pozdrowieniamiDyrekcja

     • Informacja

     • W związku z epidemią:

      Od poniedziałku 30 marca do 10 kwietnia  2020 r. wejście do szkoły w celu zachowania bezpieczeństwa odbywać się będzie po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z pracownikiem szkoły w godzinach od 8.00 do 14.00.

     • Zajęcia logopedyczne

     • Szanowni Rodzice!   

      Znaleźliśmy się wszyscy w bardzo trudnej sytuacji. Rozumiem, że macie teraz dużo mniej czasu, doszły nowe obowiązki, zwracam się jednak do Państwa z apelem, aby nie zaniedbać postępów w poprawie mowy Waszych dzieci. Każdy uczeń ma teczkę z terapii logopedycznej. Są w niej ćwiczenia, które przydadzą się obecnie. Korzystajcie z niej.

       

      Od czego zacząć?:

      1. Kontakt z logopedą przez wiadomość na Librusie.

      2. Przygotować teczkę z terapii.

      3. Wchodzić na stronę szkoły (strona główna oraz zakładka „o szkole”, następnie logopeda).

       

      Jak mogę ćwiczyć wymowę mojego dziecka?:

      - podczas wykonywania codziennych czynności, np. dziecko rysuje, niech opowie, co jest na obrazku; wspólnie gotujecie – niech wymieni produkty,

      - jeśli ma starsze rodzeństwo (oczywiście bez wady wymowy), niech słucha, jak czytają wierszyki, bajki, może powtarzać pojedyncze wyrazy,

      - śpiewajcie piosenki, które dziecko poznało w przedszkolu czy kl. 1-3,

      - korzystajcie z gotowych ćwiczeń online.

       

      Sprawdziłam dla Państwa trzy przydatne strony internetowe (będę na bieżąco dodawała kolejne):

       1. LearningApps.org

       Link:

       https://learningapps.org/index.php?category=100&subcategory=5343&s=

       Są tu gry online utrwalające różne głoski, które na pewno zainteresują Państwa dzieci.

       

       2. Facebook – Co Ty powiesz?

       Link:

       https://www.facebook.com/logo.cotypowiesz/posts/692888821451483

       Jest tam dużo gotowych ćwiczeń i pomysłów na tworzenie własnych gier logopedycznych.

       

       3. Wordwall - logopedia

       Link:

      https://wordwall.net/pl-pl/community?localeId=1045&query=logopedia&fbclid=IwAR3ep-MtLTdMd86tBvINUVeuZW4aVcXOfMKLQ8_um4WWqA9wx34L9rdN2_s

       Mnóstwo materiałów interaktywnych.

       

      Przykłady ćwiczeń logopedycznych:

      1. Ćwiczenia słuchowe – stanowią bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka.


      Przykłady:
      ·„Co słyszę?” – dziecko nasłuchuje i rozpoznaje odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy, różne sprzęty, pojazdy,  zwierzęta. (Przykładowa strona z odgłosami: www.odglosy.pl  )

      ·Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.

      ·Wyróżnianie wyrazów w zdaniu. (Z ilu wyrazów składa się zdanie:  Mama czyta książkę. (3))

      ·Dzielenie na sylaby imion dzieci, rzeczy, zwierząt.

      ·Wyszukiwanie imion dwusylabowych i trzysylabowych.

      ·Rozróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej.
      ·„Co to za wyraz?” – rodzic i dziecko naprzemiennie głoskują  wyrazy i zgadują. (m – a – m – a (mama), b – a –  l – o – n (balon) itp.
      ·„Co słyszysz na początku / końcu/ w środku wyrazu?” (nagłos: kot (k), owoc (o) itp., wygłos: rak (k), kos (s) itd., śródgłos: bok (o), rak (a) itp.

       Ciekawy artykuł pomagający nauczyć dziecko głoskować i dzielić wyrazy na sylaby: (https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/gloski-przyklady-aa-RZFj-caSE-AqfM.html)

       

      2. Ćwiczenia oddechowe - poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości mowy. Ćwiczenia prowadzone są najczęściej w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Są także wplatane w opowieści i zabawy ruchowe.

      Przesyłam link do ciekawych propozycji ćwiczeń oddechowych: http://zabawkilundi.pl/blog/cwiczenia-oddechowe-dla-dzieci/ )

       

      3. Ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych – u większości dzieci z wadą wymowy występuje obniżona sprawność narządów artykulacyjnych - języka, warg, policzków, podniebienia miękkiego. Czasem przyczyną wady wymowy są nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów mowy, np. zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, przerośnięty język, zbyt duża masa języka, rozszczep wargi itp. Przyczyną bywają także, szczególnie u dzieci młodszych, nieprawidłowe nawyki związane z połykaniem lub oddychaniem. Konieczne są w tych wszystkich wypadkach ćwiczenia motoryki narządów mowy oraz ćwiczenia prawidłowego połykania.

       

      Ćwiczenia warg:

      ·Cmokanie, parskanie, masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie).

      ·Wymowa samogłosek w parach: a-i, a-u,i-a,u-o,o-i,u-i,a-o, e-oitp.

      ·Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.

      ·Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo.

       

      Ćwiczenia języka:

      ·„Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.

      ·Oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych / krążenie językiem/.

      ·Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej.

      ·Kląskanie językiem.

      ·Dotykanie czubkiem języka na zmianę do górnych i dolnych zębów, przy maksymalnym otwarciu ust.

      ·Język przyjmuje na przemian kształt „łopaty” i „grota”.

      ·Oblizywanie zębów po wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami. Usta zamknięte.

       

      Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie:

      ·Wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej.

      ·Płukanie gardła ciepłą wodą.

      ·„Chrapanie” na wdechu i wydechu.

      ·Głębokie oddychanie przez usta przy zatkanym nosie i odwrotnie.

       

      Ćwiczenia policzków:

      ·Nadymanie policzków –„ gruby miś”.

      ·Wciąganie policzków –„ chudy zajączek”.

      ·Naprzemiennie „ gruby miś” –„ chudy zajączek”.

      ·Nabieranie powietrza w usta, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę.

      Dołączam jeszcze link do ćwiczeń grafomotorycznych, które wpływają pozytywnie na naukę pisania: https://www.mjakmama24.pl/edukacja/edukacja-wczesnoszkolna/cwiczenia-grafomotoryczne-dla-dzieci-labirynty-dla-dzieci-do-wydruku-aa-x77P-3hVi-uXYk.html ) .

       

      Przedstawione ćwiczenia są propozycją, nie musicie Państwo wykonywać ich wszystkich jednego dnia.

      Życzę udanej zabawy!

       

      Czekam na wiadomości od Państwa za pomocą Librusa.

       

      Z poważaniem,

      Anna Szulc.

       

     • Informacja dla Rodziców

     • Szanowni Państwo,

      zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 roku zajęcia w Zespole Szkół w Tuchomiu  od 25 marca 2020r. do 10 kwietnia 2020r.będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Od 25 marca 2020 r. (środa) zajęcia będą przebiegały zgodnie z obowiązującym planem lekcji. Uczniowie będą mieli obowiązek odczytywania wiadomości od poszczególnych nauczycieli i wykonywania ich poleceń. W miarę Państwa możliwości prosimy o wsparcie dzieci (ale nie wyręczanie ich) w wykonywaniu zadań i zachęcaniu do samodzielnej pracy. Aktywność i obecność uczniów będzie monitorowana i odnotowywana zgodnie z zaleceniami.

     • Informacja dla rodziców i uczniów

     • Drodzy rodzice i uczniowie.

      Jeżeli jest potrzeba odebrania podręczników lub innych przedmiotów ze szkoły (z klasy lub z szafki) Można przyjść szkoła jest czynna od 8.00 do 14.00. Dobrze było by się jedna z nami z kontaktować telefonicznie w celu zachowania ostrożności. 

     • Ogłoszenie

     • Drodzy  Rodzice

      Z powodu zaistniałej sytuacji proszę o sprawdzenie loginów i haseł dla kont rodzica i ucznia.  Oba te konta powinny być aktywne. Poprawi to kontakt między szkołą i Państwem.  W razie kłopotów prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w godzinach od 8.00 do 14.00.  Pod numerem  59 821 58 86.