• 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
     • 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

     • W piątek 11 stycznia 2019 roku miała miejsce po raz kolejny licytacja na rzecz WOŚP, podczas której zbierano pieniądze na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Na licytacji można było wylicytować między innymi:
      - karnet do kręgielni dla całej klasy ufundowany przez firmę WIRAX z Tuchomia oraz karnet na pizzę,
      - karnety na pizzę ufundowane przez panią Barbarę Pankiewicz oraz restaurację "Myśliwska",
      - karnety do salonów fryzjerskich ufundowane przez salony fryzjerskie: "VIOLA" , "STYLE", karnety na stylizację paznokci, karnety na usługi sprzątania mieszkań i inne,
      - spływy kajakowe dla SP i GIM,
      - wycieczki połączone z ogniskami ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy Zespole Szkół w Tuchomiu,
      - zabawki, maskotki, rowerki, biżuterię dziecięcą, przekazane przez panią Justynę Wilczyńską właścicielkę sklepu odzieżowego EURO MODA w Tuchomiu,
      - książki, maskotki, słodycze, parasole, ładowarki samochodowe do telefonów komórkowych, breloczki, notesy, które przekazała Gmina Tuchomie, gadżety ze Starostwa Powiatowego w Bytowie,
      - rzeźby gipsowe przekazane przez firmę NORD GIPS i pana Grzegorza Pankiewicza,
      - kosze słodyczy, które ufundowały Delikatesy Kaszubskie, kosze ze słodyczami, które przekazała pni Małgorzata Czekała z Tuchomia, oraz pani Krystyna Zielinska właścicielka sklepu ABC, a także zestaw akcesoriów do remontu przekazany przez pana Olgierda Orzyłowskiego,
      - kubki, smycze, długopisy – apteka w Tuchomiu,
      - kart z wzorami kaszubskimi, korale, drobiazgi – zakład krawiecki GABI z Tuchomia,
      - kalendarze, kubki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Bytowie, gadżety przekazane przez redakcję gazety Kurier Bytowski,
      - wejścia na połowy ryb przekazane przez pana Jana Sływkę z Modrzejewa,
      - zestawy kosmetyków przekazane przez panią Marię Ryngwelską,
      - dekoracje świąteczne, które ofiarowała pani Beata Gostomczyk, właścicielka kwiaciarni w Tuchomiu oraz mnóstwo innych rzeczy.

      Po raz kolejny przeprowadzono licytację dla mieszkańców Gminy Tuchomie i okolic przygotowaną w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu w dniu 13 stycznia 2019 roku – niedzielę. Na ten dzień przygotowano wiele atrakcji dla starszych i młodszych. Można było między innymi wziąć udział w:
      - licytacji różnych gadżetów (podobnie jak na licytacji szkolnej), największą cenę osiągnął zestaw przekazany przez polskiego piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego z jego autografami (koszulka, książka jego autorstwa oraz kalendarz). Cały zestaw zakupiono za kwotę 1 tys. Zł,
      - można było za symboliczną kwotę nabyć ciasta upieczone przez nauczycieli Zespołu Szkół w Tuchomiu, ciasta upieczone przez grupę seniorów „Wigor” z Tuchomia oraz panią Sołtys z Tuchomia – Bogumiłę Ryngwelską,
      - był też bigos z kiełbasą przygotowany przez panie kucharki z Zespołu Szkół w Tuchomiu,
      - można było również przyglądać się jak powstają chemiczne eksperymenty, które prezentowała pani Beata Kruger i pani Beata Chamier Gliszczyńska wraz z uczniami z klasy VII SP i III gimnazjum, pokaz ratownictwa medycznego przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Tuchomiu.

      Cała licytacja przeplatana była występami przygotowanymi przez nauczycieli Zespołu Szkół w Tuchomiu. Licytację prowadził Dyrektor GOK w Tuchomiu – pan Ludwik Szreder wraz z uczennicami ze szkoły – Roksaną Gierszewską (kl. VII a), Agatą Główczewską (kl. V b), Anną Sływką (kl. III Gim).

      Wraz z wolontariuszami ze szkoły z Kramarzyn (27 wolontariuszy z Zespołu Szkół w Tuchomiu) zebrano łącznie 21813,11 zł oraz 100 euro (Tuchomie – 16080,04 zł + 50 euro, Kramarzyny – 5733,07 zł + 50 euro). Choć Jurek Owsiak nie lubi określania rekord, to w naszej szkole od kilku lat rekord jest pobijany. Jednak ten rekord będzie bardzo trudny do pobicia.

    • Powiatowy Konkurs Fotograficzny: „Matematyka w lesie”
     • Powiatowy Konkurs Fotograficzny: „Matematyka w lesie”

     • Na przełomie września i października ogłoszono w szkołach podstawowych i gimnazjach powiatu bytowskiego konkurs fotograficzny: „Matematyka w lesie”. Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów klas V – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Chętni uczniowie, przy wsparciu swoich nauczycieli, wyszukiwali ciekawostki matematyczne które oferował im las np.: trójkąty, kąty wierzchołkowe, parabole, koła, proste przechodzące przez punkt, odcinki, trapezy i inne. Warunkiem regulaminowym było wyszukanie elementów matematyki w naturalnych okazach leśnych tj: budowie morfologicznej: roślin, grzybów lub zwierząt, ewentualnie określenie powierzchni na przykładzie fragmentu lasu. Wszystkie te obiekty matematyczne uczniowie fotografowali i przesyłali gotowe zdjęcia do Zespołu Szkółw Tuchomiu.  W konkursie tym wzięło udział 27 uczestników z 9 szkółw: Miastku, Słosinku, Bytowie, Studzienicach, Lipnicy, Niezabyszewie, Kramarzynach, Borowym Młynie i Tuchomiu. Komisja konkursowa składająca się z pracowników: Nadleśnictwa Osusznica, Urzędu Gminy w Tuchomiu oraz Zespołu Szkół w Tuchomiu, w dniu 27.11.2018r. wyłoniła laureatów konkursu, którzy reprezentowali szkoły w: Borowym Młynie, Niezabyszewie, Lipnicyi Tuchomiu.

      Dnia 11.12.2018r., w Zespole Szkół w Tuchomiu, odbyło się podsumowanie konkursu i wystawa wszystkich prac biorących udział w etapie powiatowym. Na tę uroczystość przybyli: pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Osusznica – p. Jarosław Czarnecki, Wójt Gminy Tuchomie – p. Jerzy Lewi Kiedrowski, proboszcz Parafii Tuchomie – ks. Franciszek Pudlewski. Uroczystego otwarcia podsumowania Powiatowego Konkursu Fotograficznego: „Matematyka w lesie”, dokonał Dyrektor Zespołu Szkół w Tuchomiu – p. Adam Sandak. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Osusznica i Urząd Gminy w Tuchomiu. Każdy uczestnik konkursu otrzymał gadżety pamiątkowe.

       

       

       

    • KONCERT ŚWIĄTECZNY
     • KONCERT ŚWIĄTECZNY

     • 21 grudnia grupa uczniów z klas 4 – III G zaprezentowała się w świątecznym przedstawieniu, przybliżając uczniom naszej szkoły rozsławiane przez film, telewizję lub inne media rozrywkowe – angielskie piosenki świąteczne. Bardzo wiele piosenek angielskich pojawia się w reklamach czy Internecie. Cała społeczność szkolna miała okazję zanucić takie utwory jak: „ We wish you a merry christmas…”, „ Last christmas”, „Jingle bells” czy „ Merry did you know…” Piosenki te, choć rozpoznawalne na całym świecie nigdy nie zastąpią nam naszych  pięknych polskich kolęd, nie mniej jednak miło jest ich posłuchać w okresie świąteczym.

     • Przygotowania do kiermaszu

     • Przygotowania do kiermaszu prowadzone były przez p. Małgorzatę Świątek. Wspólnie stworzyliśmy piękne świeczniki, które wraz z innymi przedmiotami sprzedawaliśmy na świątecznym kiermaszu klasowym. Jak zawsze podczas kiermaszu atmosfera była świetna, a rodzice wraz z dziećmi stworzyli super świąteczną atmosferę. 

      Wesołych Świąt!

    •            100 OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
     • 100 OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     • 11 listopada cała Polska świętowała 100- lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

      W naszej  szkole do tej uroczystości  przygotowywaliśmy się od kilku tygodni,  dekorowaliśmy gabinety szkolne, zdobiliśmy okna i ściany szkolnych korytarzy. Najpiękniej wyglądała nasza szkolna stołówka udekorowana przez panią Marzenę Witt. Ozdoby wykonane przez panią Marzenę przybrały narodowe barwy. Głównym punktem obchodów było uroczyste odsłonięcie  tablicy upamiętniającej 100- lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

      Na tę uroczystość zostali zaproszeni goście pani Helena Bruska oraz  pan Wójt Jerzy  Lewi- Kiedrowski.

                  O 11:11 wspólnie przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w śpiewaniu Hymnu Narodowego „Rekord dla Niepodległej”. Pochwała należy się naszym wszystkim przedszkolakom, które śpiewały najgłośniej.  Po odśpiewaniu” Mazurka Dąbrowskiego” , na szkolnym boisku uczniowie naszej szkoły ustawili się w konturach Polski, tworząc biało- czerwoną Ojczyznę. Przedszkolaki wypuściły w niebo 100 balonów białych i czerwonych, które poszybowały ku niebu.

       Efekt naszej wspólnej współpracy był niesamowity, czego dowodem są zdjęcia na internetowej stronie naszej szkoły.

                  Po części oficjalnej przenieśliśmy się do stołówki szkolnej. Aby wziąć udział w uroczystym apelu przygotowanym przez panie Aleksandrę Bułkę- Kudlik i Milenę Mochol. Podczas apelu mogliśmy obejrzeć montaż słowno- muzyczny, pt: „PRZYŚNIŁA SIĘ DZIECIOM POLSKA”, zawierający pieśni patriotyczne, wiersze poświęcone Ojczyźnie. W tym pięknym patriotycznym widowisku zaprezentowali się uczniowie klasy III gimnazjum, uczniowie z klasy 5 a szkoły podstawowej oraz Karol Juchniewicz z klasy 7  oraz uczniowie z zespołu „POWER MUSIC” I „OUR DREAMS”.

                  W ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości uczniowie wzięli udział w uroczystych obchodach w Gminnym Ośrodku Kultury, tam również zaprezentowaliśmy przygotowany przez nas montaż słowno- muzyczny.

     • Finał powiatowego konkursu matematyczego

     • Dnia 15 listopada 2018 roku odbył się finał powiatowego konkursu matematycznego "Chcesz być jak Pitagoras, weź długopis dołącz do nas" organizowany przez Miasteckie Stowarzyszenie Oświatowe oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku. Naszą szkołę reprezentował Przemek Kudlik z klasy III gimnazjum.

      W finale do rozwiązania były zadania zamknięte o różnym stopniu trudności. Do rywalizacji stanęło 20 uczniów m.in. z Miastka, Borzytucchomia, Niedarzyna, Koczały. Przemek zdobył I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Śniadanie Daje Moc
     • Śniadanie Daje Moc

     • To juz kolejna edycja ogólnopolskiego programu ,,Sniadanie Daje Moc,,. Jak co toku bralismy w niej udzial. Rozmawialismy o zdrowych nawykach zywieniowych i o zdrowym trybie zycia. 

    • Dzień smakosza
     • Dzień smakosza

     • Kolejny raz w klasie 2b odbył sie Dzien Smakosza - czyli smakowanie przetworów zimowych, przygotowanych przez rodziców dzieci. Humor i apetyt jak zwykle dopisywał.

    • Cross Kaszubski
     • Cross Kaszubski

     • Dnia 20 października 2018 roku po raz 13 wystartował Cross Kaszubski w Tuchomiu. Na przyszkolnym boisku w Tuchomiu stawiło się ponad 500 biegaczy. To znacznie więcej niż w poprzednich dwóch latach. Najliczniej obsadzone były biegi uczniów klas III - IV szkoły podstawowej i to w tej kategorii nasza szkoła odniosła najlepsze wyniki. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Nicola Kiedrowska, a trzecie Wioleta Mondry - Dombrowska. Natomiast w kategorii chłopców trzecie miejsce zajął Jan Drab. Wśrod przedszkolaków trzecie miejsce zajęła Magdalena Bałdys.

      Przy okazji biegów zorganizowano zbiórkę pieniędzy na nowy wózek inwalidzzki dla Kuby z Bytowa. Na specjalnym stoisku można było kupić domowe wypieki, z których dochód zasilił konto fundacji.

    • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
     • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

     • Zgodnie z tradycją szkoły dnia 26 X 2018r. odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych, która przebiegała w podniosłej i uroczystej atmosferze. Na stołówce  szkolnej  zebrali się odświętnie ubrani uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcją oraz wychowawczyniami   panią J. Kleba i panią R. Singpiel. Uczniowie klasy pierwszej w swoim wystąpieniu zaprezentowali się wspaniale. Wykazali się świetną recytacją wierszyków, znajomością przepisów ruchu drogowego oraz pięknym śpiewaniem.  

      Następnie uczniowie kl.I złożyli ślubowanie, że zawsze będą godnie reprezentować szkołę, zachowywać się kulturalnie i z szacunkiem traktować kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, sumiennie wykonywać obowiązki ucznia.

      W dalszej części programu odbyło się pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu dokonane przez panią dyrektor Lucynę Błaż oraz wręczenie przez rodziców tradycyjnych rożków obfitośći.

      Uroczystość dostarczyła wszystkim dużo wzruszeń i przeżyć, szczególnie dzieciom i rodzicom.

      Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.

      Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.
      Niech zdobywanie wiedzy będzie  radością!

       

       

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     • Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje i przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu z nich przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, o godzinie 8.00 Mszą Świętą w kościele w Tuchomiu. O godzinie 9.00 rozpoczął się apel w sali gimnastycznej. Na początku został odśpiewany hymn państwowy. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły – p. Adam Sandak, który serdecznie powitał wszystkich uczniów – w szczególności tych, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne.
      Po tym wystąpieniu słowa do uczniów, nauczycieli oraz rodziców skierowali zaproszeni goście: wójt gminy Tuchomie – p. Jerzy Lewi Kiedrowski. Po oficjalnej części uroczystości uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
      Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.