W dniach 29.09.- 03.10.2024 43 uczniów klas ósmych naszej szkoły wraz z czteroma opiekunami odbyła czterodniową wycieczkę realizowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą "Podróże z klasą".
Wyruszyliśmy w niedzielę o godz .22.00 spod naszej szkoły by po całonocnej podróży dojechać do przepięknego zamku Lipowiec wznoszącego się na części Grzbietu Tenczyńskiego na Górze Zamkowej, zamku, którego historia sięga średniowiecza. Po zwiedzeniu zamku i delektowaniu się pięknymi widokami na Beskidy wyruszyliśmy do Energylandii, największego parku rozrywki w Polsce.
Energylandia to coś więcej niż wesołe miasteczko, to prawdziwe centrum rozrywki. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Enegylandia oferuje ponad sto atrakcji, w tym spektakularne roller coastery- Zadra oraz Hyperion, pokazowe teatry, zjeżdżalnie wodne, baseny i wiele innych atrakcji, które zapewniają doskonała zabawę i relaks. Po całodniowym pobycie w Energylandii, pełni wrażeń i nieco zmęczeni wyruszyliśmy na nocleg do hotelu Dobczyce.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania do wpisanej na listę UNESKO kopalni soli Wieliczka, jednej z najbardziej wyjątkowych atrakcji w Polsce. Po zejściu drewnianymi schodami w dół rozpoczęliśmy odkrywanie 800- letniego podziemia, królestwo składające się z kilkudziesięciu komór o zróżnicowanym składzie soli i słonych jezior. Dowiedzieliśmy się o metodach wydobywania soli, narzędziach i urządzeniach górniczych oraz o różnych sposobach transportu soli z kopalni. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia w komorze św. Barbary i zakupach pamiątek wyruszyliśmy do Krakowa.
Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od zrobienia sobie zdjęcia pod pomnikiem Smoka wawelskiego. Następnie udaliśmy się na wzgórze wawelskie gdzie wznosi się majestatycznie Wawel- zespół monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. Zwiedziliśmy dziedziniec zamkowy z przepięknymi renesansowymi krużgankami, katedrę wawelską oraz podziwialiśmy słynną kaplicę zygmuntowską. Dowiedzieliśmy się ,że Wawel był siedzibą królów polskich, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski. Po zwidzeniu Wawelu ruszyliśmy Drogą Królewską w kierunku rynku krakowskiego- największego i jednego z najpiękniejszych rynków w Polsce. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki z słynną rzeźbą Wita Stwosza. Zobaczyliśmy również w muzeum w Sukiennicach jedną z największych w Polsce stałych wystaw XIX wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Po całodniowym pobycie w Krakowie wyruszyliśmy do hotelu w Murzasichle pod Zakopanem na nocleg.
Wczesnym rankiem wyjechaliśmy z hotelu by wyruszyć na wyprawę górską do Doliny Kościeliskiej- najbardziej znaną i jedną z najbardziej odwiedzanych tatrzańskich dolin . Wędrowaliśmy 6 kilometrów w jedną stronę, podziwiając tatrzańskie szczyty by po prawie dwóch godzinach dotrzeć do schroniska na Hali Ornak. Grupa chętnych powędrowała do Smreczyńskiego Stawu. Najbardziej wytrwali pokonali w sumie ponad 15 kilometrów! Po południu ruszyliśmy do Zakopanego. Zwiedziliśmy muzeum tatrzańskie- jedno z najstarszych największych muzeów regionalnych w Polsce. Na ponad czterysta eksponatów składają się m.in. haftowane ubiory góralskie, instrumenty regionalne, kolekcje skał i minerałów oraz różne zwierzęta w gablotach zamieszkujące Karpaty. Przespacerowaliśmy po Krupówkach, jednym z najsłynniejszych deptaków w Polsce oraz reprezentacyjna ulica w Zakopanem.
Ostatni dzień wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie muzeum Auschwitz- Birkenau- były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Dowiedzieliśmy się ,że obóz koncentracyjny Auschwitz był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem powolnego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów.
Pełni wrażeń i dobrego humoru wracaliśmy do domu. Taki wyjazd to wspaniała szkoła życia, ale i skarbnica wiedzy na temat odwiedzanych miejsc. Nie na darmo mówi się, że podróże kształcą!
"Zadanie jest realizowane w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą "Podróże z klasą".