• Akcja „Narodowe Czytanie”

• raz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” .

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie  klas siódmych naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło sie w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu dnia 8 września. Impreza została przygotowana przez Panią Małgorzatę  z GOK, p. Dianę z Gminnej biblioteki publicznej z Tuchomia i panie emerytki z gminnego koła emerytów. Uczniowie na wstępie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy, informacji o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej, następnie wysłuchali fragmentów powieści czytanej przez Krystynę Chwojnicką, Stefanię Malczewską, Teresę Leman i Franciszka Pudlewskiego. Uczniowie obejrzeli również fragmenty „Nad Niemnem”. Mieli okazję zobaczyć wydruki z Tygodnika Ilustrowanego, w którym pierwotnie ukazywała się powieść w  odcinkach.

W Zespole Szkół w Tuchomiu w klasach siódmych i ósmej dnia 11 września na lekcjach języka polskiego odczytano  historię rodu Bohatyrowiczów – Legendę o Janie i Cecylii. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanego przez nich tekstu, Dlatego czytali je po fragmencie a następnie wspólnie analizowali.

W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.

Ewa Kiedrowicz

• „Przytul się do drzewa”

• Czy wiesz, że tylko w roku 2021 w Polsce wybuchło 3295 pożarów lasów, z czego 2337 tych pożarów powstało z winy człowieka. Włączając się w Ogólnopolskią Kampanię „Przytul się do drzewa” chcemy pokazać, że los lasów nie jest nam obojętny!

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Pokażmy, że kochamy nasze lasy i chrońmy je przed powstawaniem pożarów.