• OTWARCIE EKOPRACOWNI

• 12.10.2023r. godzina 12.00 będzie dla nas na długo wspomnieniem ważnej daty, gdyż tego dnia została uroczyście otwarta ekopracownia w Zespole Szkół w Tuchomiu. W uroczystości tej uczestniczyły Panie z Urzędu Gminy
            w Tuchomiu: p. Małgorzata Wnuk Lipińska oraz p. Teresa Leman. W obecności Dyrektora Szkoły p. Adama Sandaka i uczniów klasy VIIa przybyłe Panie przecinając wstęgę dokonały otwarcia naszej ekopracowni. Uczniowie klasy VIIa korzystając z zakupionego sprzętu dzięki dotacji m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaprezentowali kilka doświadczeń/eksperymentów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii (energię wodną, fotowoltaikę i energię wiatru) oraz ekologii
            i sozologii (wpływ różnorodnej gęstości cieczy na zanieczyszczenie gleb i wód, znaczenie tlenu w przyrodzie, oczyszczanie wód itp) . Młodzi naukowcy poruszyli również tematykę treści botanicznych i zoologicznych przedstawiając proces fotosyntezy i jej znaczenia, budowy kwiatów jako organów generatywnych oraz różnorodności gatunkowej zwierząt wraz
            z budową mrowiska.  To tylko nieliczne możliwości poznawania życia przyrodniczego w naszej ekopracowni. Większość dopiero przed nami. Dzięki otrzymanym pomocom dydaktycznym zajęcia dla wszystkich uczniów staną się atrakcyjniejsze i ciekawsze oraz co za tym idzie łatwiejsze w zrozumieniu szeregu trudnych procesów zachodzących w środowisku naturalnym.

• EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

• Dnia 16.10.23 r. przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W związku z tym uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w zajęciach, których celem było podniesienie umiejętności i wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają nawet o 50%, dlatego ważne jest, aby każdy umiał go prawidłowo wykonać. Pokazy z wykorzystaniem fantomów poprowadzili mł. asp.  Damian Chamier Gliszczyński z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie oraz druh Wojciech Reca z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomiu.

• EKOPRACOWNIA

• Zespół Szkół w Tuchomiu otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku w kwocie 75.000 zł na zakup pomocy dydaktycznych poszerzających zakres podstawy programowej
            z przedmiotów przyrodniczych. Treści, które będą poruszane podczas zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych pomogą zrozumieć naszym uczniom treści przyrodniczo - ekologiczne oraz poszerzyć ich wiedzę i umiejętności o działania praktyczne.

W przygotowaniach do uruchomienia naszej ekopracowni, 20.08.2023r.
            w Tuchomku podczas „Pikniku Ekologicznego”, nasi młodzi przyrodnicy poprowadzili, pod okiem swojego nauczyciela, warsztaty ekologiczne. Dzięki swoim pokazom eksperymentalno – doświadczalnym wskazali sposoby na oczyszczanie i ochronę wód powierzchniowych, zapoznawali z gatunkami makrofauny dennej i florą okolicznych jezior i rzeki Kamienica. Odbiorcami tych informacji byli licznie odwiedzający turyści i mieszkańcy. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się pokazy z działania alternatywnych źródeł energii wiatrowej i fotowoltaiki. Podobne zajęcia warsztatowe odbyły się podczas Dożynek Gminnych dnia 02.09.2023r., w których chętnie uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz odwiedzający nasz teren turyści i goście z innych regionów powiatu.

Dnia 03.10.2023r. wszyscy uczniowie klas 0 – 8 oraz klas przedszkolnych i żłobka uczestniczyli w zajęciach przyrodniczo – ekologicznych poprowadzonych przez p. Katarzynę, pracownicę Nadleśnictwa Osusznica. Zajęcia te podzielone były na: część teoretyczną i praktyczną. Spotkanie to zaowocowało sprawdzeniem swojej wiedzy z zakresu znajomości występujących w Polsce gatunków drzew  oraz stanowiło świetną wspólną zabawę, co bardziej mogło zintegrować dzieci i młodzież klasową.

• Warsztaty zielarskie w ramach nauki języka kaszubskiego.

• Dnia 23.09.2023 roku w Zespole Szkół w Tuchomiu odbyły się warsztaty zielarskie w ramach nauki języka kaszubskiego dla klasy 7b i 8b. Praca odbywała się w osobnych grupach dla obu klas. Celem warsztatów było rozpoznawanie podstawowych ziół leczniczych. Wykonywanie zielnika z podziałem na jakie dolegliwości pomagają. Umiejętność segregacji ziół. Poznawanie nazw ziół w języku  kaszubskim. Rozpoznawanie nazw roślin w terenie za pomocą aplikacji na telefon po liściach, igłach, owocach. Oczywiście nie mogło zabraknąć poczęstunku i degustacji herbat ziołowych. Uczniowie wykonywali również wiązanki z suszonych kwiatów i ziół, które podobnie jak zielniki zabrali  ze sobą do domu. Nauka języka kaszubskiego w takiej formie bardzo się podobała. Uczniowie pytają o następne warsztaty. Kiedy kolejne? Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie. Warsztaty prowadziła nauczycielka języka kaszubskiego Beata Juchniewicz.