• Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

     • 23 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. W konkursie dla szkół podstawowych udział wzięło 8 placówek. Zespół Szkół w Tuchomiu – opiekun Janusz Juchniewicz, zdobył drużynowo III miejsce. Indywidualnie III miejsce zdobyła Paulina Labun. Oprócz Pauliny w drużynie wystąpili Zofia Gawdzik i Piotr Kiedrowicz, wszyscy uczniowie z klasy VI.

    • Spotkanie z pielęgniarką szkolną
     • Spotkanie z pielęgniarką szkolną

     • Dnia 17.03.23r. odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną - p. Wiolettą Stoltman w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”. Pani pielęgniarka omówiła z uczniami z klas VII i VIII najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa poruszając tematykę, anoreksji, bulimii, nadwagi, otyłości czy próchnicy.

    • Spotkanie z dietetykiem
     • Spotkanie z dietetykiem

     • Dnia 15.03.23r. odbyło się  spotkanie dla uczniów z klas VIII z dietetykiem p. Sylwią Szotą w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Pani dietetyk w sposób bardzo przystępny uczniom omówiła grupy produktów żywnościowych i ich wartość odżywczą, podstawowe składniki odżywcze i ich rolę dla organizmu człowieka, aktualne zalecenia żywieniowe oraz najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa.

     • JESTEM EKO

     • Eko – Szkoła. Co możemy zrobić i jak możemy działać, żeby nasza szkoła była Eko?

      W lutym spotkaliśmy się ponownie na realizacji IV scenariusza przygotowanego przez organizatorów. Cyklicznie uzupełnialiśmy zawartość przygotowanych przez nas karmników. Sprawdzaliśmy na bieżąco stan techniczny tych „ptasich stołówek”. Z satysfakcją zauważyliśmy, że stan techniczny „ekologicznych karmników” nie budzi zastrzeżeń, a do tego widzieliśmy jak często okoliczne ptaki odwiedzały nasz teren. Wśród nich najliczniej przylatywały: sikorki, wróble, sroki. Cieszyliśmy się z owocnej naszej troski o zwierzęta. Podczas naszych spotkań oczyszczaliśmy teren przyszkolny z różnorodnych śmieci, które następnie posegregowaliśmy i wrzuciliśmy do przygotowanych pojemników na odpady (jak zwykle najwięcej plastików). Po ponownej ocenie wzrostu posianych roślin uzupełniliśmy karmniki świeżymi roślinami wraz
      z karmą dla ptaków. Ostatnim akcentem naszego spotkania było podsumowanie wszystkiego czego nauczyliśmy się podczas zajęć kółka przyrodniczego pt: „Jestem Eko”. Nawzajem informowaliśmy się co mnie zaskoczyło z uzyskanych informacji, co już wiedziałem/am, a co chciałabym przekazać innym – co warto wiedzieć. Najlepszym doświadczeniem było jak z plastikowych odpadów można wykonać karmniki, które okazały się wytrzymałe, pomimo wiatrów i śnieżnych zamieci. Bardzo podobała nam się hodowla własnych roślin, którą karmiliśmy okoliczne ptaki. Usystematyzowaliśmy posiadane informacje na temat odpadów, ich segregacji i ponownym wykorzystaniu. Praktyczną wiedzę uzyskaliśmy
      o przedmiotach codziennego użytku, jak unikać jednorazówek. Jesteśmy pewni, że wszystkie pozyskane informacje będę przydatne dla nas i nie tylko, gdyż nie zamierzamy „zasypywać gruszek w popiele”, tylko samodzielnie wspomagać przyrodę o działalność proekologiczną, tworzącą właściwe praktyki środowiska przyrodniczego.

     • „Niezłomni 1863-1963”.

     • 1 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu muzyczno – historycznym „Niezłomni 1863-1963”. Widowisko poświęcone było 160 rocznicy powstania styczniowego i obchodom dnia pamięci żołnierzy „Niezłomnych-Wyklętych”. Po spektaklu przygotowanym przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Janusza Juchniewicza oraz ze scenografią Marzeny Witt odbyło się spotkanie z kombatantem szeregowym Pawłem Błaszczakiem oraz żołnierzami zawodowymi: sierżantem Ryszardem Skierką oraz kapralem Romanem Recą. Cała trójka to mieszkańcy Tuchomia. Uczniowie zapoznali się z historia każdego z nich oraz mogli zadawać pytania związane z ich służbą.

      5 marca nasi uczniowie wystąpili z przedstawieniem ponownie w naszym Gminnym Ośrodku Kultury dla rodziców i mieszkańców.