"Mikołajkowe życzenia" od przedszkolaków z Tuchomia
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Dzieci miały okazję poznać Misie bohaterów filmów animowanych takie jak: Miś uszatek, Miś Kolargol, Miś Jogi. Ponadto nauczycielki oddziałów przedszkolnych przygotowały z tej okazji specjalne karty pracy oraz zadania plastyczne. Najwięcej atrakcji odbyło się w grupie "Misie" tu odbywały się gry sportowe z misiem w ramionach oraz sesja zdjęciowa z ogromnym misiem.
Zbiórka dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci
Wraz z początkiem listopada zakończyliśmy zbiórkę "Mikołaje dla Hospicjum". Udało nam się uzbierać bardzo dużą ilość prezentów dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku. Taki widok wzrusza ale i cieszy, że człowiek posiada ogromne serce pomagając innym ludziom. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy przedszkolakom, uczniom, rodzicom, pracownikom ZS w Tuchomiu, Gminnemu Żłobkowi w Tuchomiu, społeczności wsi Niezabyszewo oraz wszystkim innym którzy przyczynili się do zbiórki. "POMAGANIE JEST FAJNE! "
Konkurs plastyczny "W krainie bajek"
W listopadzie dzieci z naszego przedszkola brały udział w konkursie plastycznym "W krainie bajek", zorganizowanego w przedszkolu w Wałdowie. Laureatkami konkursu zostały Zosia Wnuk Lipińska z grupy "Koty" oraz Agatka Wnuk Lipińska z grupy " Misie".
Święto Niepodległości w naszej szkole.
Nasi rodacy wiele razy dawali świadectwo swojego patriotyzmu. Powstania narodowe, walka na różnych frontach, działania konspiracyjne świadczyły przez lata o niezłomnym duchu Polaków. Dziś przyszło nam żyć w niepodległym kraju. Możemy szczycić się dokonaniami wielkich współczesnych postaci, czuć dumę, zachwycając się pięknem ojczystego krajobrazu, zabytkami.
Chcąc upamiętnić odwagę Polaków , dzielnie walczących o naszą wolność oraz godnie przygotować się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w naszej szkole podjęto szereg działań. Na lekcji historii, języka polskiego, godzinach wychowawczych, uczniowie poznawali sylwetki Wielkich Polskich Patriotów, śpiewano pieśni patriotyczne, rozmawiano o możliwościach wyrażenia patriotyzmu współcześnie.
10 listopada 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z Okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zgromadziliśmy się w stołówce szkolnej, aby obejrzeć spektakl , pt.,, Ja to mam szczęście…” przygotowany przez uczniów naszej szkoły (dokładnie klasę 5b oraz uczniów klasy 7a). Utwory muzyczne wykonali uczniowie z klasy 7a i 7b ( Magdalena Wantoch Rekowska, Agnieszka Landowska, Julia Majchrowska, Martyna Kuik Studzińska, Tomasz Depka Prondziński) . Artystów przygotowała pani Aleksandra Bułka – Kudlik. Piękną scenerię, oddającą podniosłość i klimat , tak ważnego święta przygotowała pani Marzena Witt.
Po przedstawieniu na scenie zaprezentowali się uczniowie, którzy zajęli wysokie miejsca w konkursie recytatorskim poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Magdalena Wantoch Rekowska w utworze ,, Z głową na karabinie”, następnie Kinga Juchniewicz, która wyrecytowała piękny utwór, pt. ,, Mazowsze”, również mieliśmy okazję wysłuchać recytacji w wykonaniu Tomasza Depka Prondzińskiego, który zaprezentował utwór ,, Spojrzenie”, ,, Elegię o chłopcu polskim” zinterpretowała Agata Główczewska, swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowała również Wioleta Mondry Domrowska , w utworze ,, Nocturn”. W trakcie recytacji mogliśmy wysłuchać
Głównym zamierzeniem przedsięwzięcia było upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego- poety pokolenia Kolumbów, poległego w trakcie okupacji niemieckiej. W stulecie urodzin twórcy Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2021 rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Na zakończenie całej uroczystości przytoczono słowa Cypriana Kamila Norwida, który powiedział, że : ,, Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”, Miały tego świadomość przeszłe pokolenia. Dzięki, takim inicjatywom uświadamiamy sobie, że naprawdę mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju.
Przy okazji kolejny raz nasza młodzież udowodniła szeroki wachlarz swoich umiejętności i możliwości.
"Szkoła do hymnu"
Dnia 10 listopada 2021 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Uczniowie i nauczyciele o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób rozpoczęliśmy wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z uwagi na trwający stan epidemii odśpiewaliśmy hymn w klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Informacja dla rodziców i uczniów
12 listopada 2021 (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w szkole. W tym dniu prowadzone są zajęcia opiekuńcze (czynna będzie świetlica). Rodzice, chcący wysłać dziecko w dniu 12 listopada na świetlicę proszeni są o zgłoszenie tego faktu w sekretariacie szkoły do dnia 9 listopada.
"Święto Dyni"
29 października 2021r. Dzieci w grupie Misiów i Żabek obchodziły "Święto Dyni". Wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo można było poczuć się jak na grządce. Zaskoczeniem dla dzieciaczków było mnóstwo potraw jakie można zrobić z dyni: deser dyniowy, bułki dyniowe, powidła dyniowe. Były też zabawy dyniowe i prace plastyczne z dynią w roli głównej.
Wycieczka do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę"
Nowa galeria Wycieczka do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę" została dodana do albumu fotograficznego
232
Wycieczka do Warszawy w ramach projektu "Poznaj Polskę"
27-29 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 59 osób. Wcześnie rano, bo o 5.40 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. To wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.
Niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki był PGE Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem naszych marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!
Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy sie na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikami. Zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a następnie udaliśmy się pod pomnik naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Obowiązkowym punktemnaszej wycieczki był oczywiście Pałac na Wodzie, letnia rezydencja ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedziliśmy jego wnętrza, podziwiając obrazy z królewskiej kolekcji. Duże wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Na terenie Łazienek zobaczyliśmy również oranżerię, teatr dworski, Pałac Myśliwski oraz liczne wolnostojące rzeźby. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.
Po zwiedzaniu Łazienek Królewskich udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy. Centralnym miejscem tego obiektu jest pomnik ,,Polegli - Niepokonani”. Pomnik upamiętnia bohaterskie czyny obrońców Warszawy. Przed powrotem do hotelu pojechaliśmy w miejsce gdzie stoi autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego. Upamiętnia on dramatyczną historię ludności żydowskiej w trakcie niemieckiej okupacji w latach 1939- 1945
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Kierując się w kierunku Warszawskiej Starówki zwiedziliśmy wnętrza bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Bazylika ta była świadkiem wielu historycznych wydarzeń jak koronacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czy zaprzysiężenie konstytucji 3 Maja. Po zwiedzeniu Warszawskiej Starówki podążyliśmy pod pomnik Małego Powstańca. Następnie udaliśmy się Traktem Królewskim na Plac Piłsudskiego, przystając na chwilę przed Pałacem Prezydenckim, który jest siedzibą prezydenta RP. Na Placu Piłsudskiego zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty. Po całym dniu wrażeń udaliśmy się do hotelu.
Trzeciego dnia wycieczki pogoda w dalszym ciągu nam dopisywała. O godzinie 9.00 udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Muzeum to jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Muzeum mieści wspaniałą kolekcję malarstwa, rzeźby i rzemiosła ze wszystkich epok, od antyku do współczesności. Arcydzieła sztuki polskiej jak i światowej, prezentowane są w galeriach tematycznych.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyt w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Wizyta w tym miejscu zrobiła na nas duże wrażenie.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Wycieczka była finansowana z budżetu państwa.
Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w Albumie fotograficznym na stronie szkoły.
8
Podsumowanie Pikniku Innowatorów.
Dnia 15 września 2021 r. 85 uczniów klas 6, 7 i 8 z Zespołu Szkół w Tuchomiu uczestniczyło w projekcie unijnym „Młody e-lider”.
Realizacja tego projektu miała miejsce na Uniwersytecie Szczecińskim pod nazwą Piknik Innowatorów.
Nasi uczniowie mieli okazję brać w udział w interdyscyplinarnych warsztatach edukacyjnych o tematyce łączącej zagadnienia ekonomiczne, zarządcze, chemiczne oraz z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Wszyscy uczestnicy projektu dwukrotnie rozwiązywali test: przed udziałem w warsztatach oraz po ich zakończeniu. Ci, u których nastąpił największy przyrost wiedzy, zostali nagrodzeni. Wspaniałe nagrody trafiły do 23 uczniów naszej szkoły. Najlepszy uczeń otrzymał aparat fotograficzny Polaroid, pozostałych 22 opaski sportowe Smartwatch.
Każdemu uczestnikowi projektu wręczono certyfikat udziału w Pikniku Innowatorów.
Więcej zdjęć znajdzieie w Albumie fotograficznym na stronie szkoły.
Wycieczka klas 2 i 3 w ramach projektu "Poznaj Polskę"
Dnia 12 października 2021 roku uczniowie klas młodszych w ramach projektu „Poznaj Polskę”, wybrali się na wycieczkę do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz do Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni.
Pierwszym punktem zwiedzania był XVIII - wieczny Dworek Szlachecki w Będominie. Jest to miejsce urodzenia Józefa Wybickiego - twórcy słów naszego Hymnu Narodowego. Pani przewodnik pracująca w muzeum przedstawiła nam historię tego miejsca. Pokazała wiele faktów i anegdot z życia wielkiego Polaka. Ponadto zwiedziliśmy wystawy związane z epoką i życiem J. Wybickiego, a także wystawy związane z historią „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas spaceru w przyległym parku obejrzeliśmy pomniki przyrody, w którym wyróżnia się ponad 400-letni „Dąb Wybickiego” oraz 5 metrowy orzeł, którego rozłożone skrzydła powstały z 248 ostrzy starych kos.
Kolejnym punktem było Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem zwiedzali wystawę, gdzie mieli możliwość swobodnego działania. Wystawa, w której udział wzięli uczniowie podzielona była na cztery strefy tematyczne: Hydroświat – możliwość poznania tajemnic wodnego świata – budując tamy, zapory czy tworząc wodne wiry, dzieci miały możliwość nieźle się pochlapać. Drzewo życia – to wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie nasi mali zwiedzający mogli z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Miały możliwość też odczuć na własnej skórze trzęsienie ziemi i podziwiać przyrodniczy fotoplastykon. Niewidoczne siły to kolejna wystawa, a w niej zagadki dotyczące środka ciężkości, ciśnienia, magnetyzmu czy fal dźwiękowych, z którymi uczniowie sobie świetnie poradzili. W sekcji akcja – człowiek czekała na dzieci wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Dzięki multimedialnym manekinom zajrzały do środka naszych organizmów, poznając zachodzące w nich procesy. Przeprowadziły też wirtualną operację, a dzięki nowoczesnej technologii, przekonały się jak będą wyglądać w wieku 80 lat!
Na wesołej zabawie i ciekawych doświadczeniach szybko upłynął czas. Wszystkim dzieciom wycieczka bardzo się podobała, trudno było oderwać je od zabawy.
3
Konkurs plastyczny: „Pani Jesień”
W październiku w przedszkolu w Tuchomiu odbył się konkurs plastyczny: „Pani Jesień”, w którym dzieci wykorzystały dary natury: kolorowe liście, żołędzie, jarzębinę itp. Przedszkolaki licznie wzięły w nim udział. Każda praca zasługiwała na wyróżnienie, dlatego każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę. Organizatorami konkursu były: Anna Zielińska Aleksandra Bułka-Kudlik, Agnieszka Chmielewska, Katarzyna Szreder, Renata Pluto Prondzińska.
Konkurs recytatorski poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
W roku 2021 przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wielkiego poety, który zginął walcząc w Powstaniu Warszawskim. Aby upamiętnić jego twórczość zorganizowałyśmy w naszej szkole konkurs recytacji jego poezji.
Zgłosiło się 10 uczestników, którzy przygotowali piękne interpretacje twórczości poety.
Wyniki konkursu:
I miejsce Kinga Juchniewicz i Magdalena Wantoch Rekowska
II miejsce Agata Główczewska i Tomasz Depka Prondziński
III miejsce Wioletta Mondry Dombrowska
Wyróżnienia :
Tola Malek, Weronika Bazal, Agnieszka Landowska, Kinga Obojska, Stanisław Placek.
5
Dzień Przedszkolaka
Ogłoszenie Dnia Przedszkolaka w całej Polsce przez Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, to doskonała propozycja wspólnego działania środowiska wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkole przyłączyło się do świętowania Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka poprzez cykl zabaw, które odbyły się w dniu 20.09.2021 r. na terenie przedszkola. Dzień ten ma na celu dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania i wesołej zabawy.
Każdy przedszkolak poprzebierał się w strój symbolizujący nazwę grup. Tak więc w przedszkolu widzieliśmy Misie, Żabki, Pszczółki, Smerfy i Kotki. Na stołach widniał poczęstunek, a w przerwie między zabawą malowane były buźki. Główną atrakcją okazał się dmuchany plac zabaw oraz sportowe zabawy na sali gimnastycznej. Radość i śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Pod koniec dnia dzieci otrzymały dyplomy lub medale super przedszkolaka.
Dzień Przedszkolaka dostarczył dzieciom kolejną okazję do bezpośredniego zaprezentowania swoich możliwości, do przeżywania wesołej, beztroskiej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
Działalność szkoły w dniu 14. 10. 2021 r.
Dzień 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. W tym dniu realizowane są zajęcia opiekuńcze. W szkole będzie czynna świetlica. Rodzice chcący skorzystać ze świetlicy szkolnej w dniu 14. 10.2021 proszeni są o poinformowanie szkoły w sekretariacie do dnia 13.10 2021r. do godziny 14.00.
Spotkanie z przedstawicielami Policji w Bytowie i Tuchomiu.
Dnia 08.09.2021r. odbyły się spotkania informacyjno - edukacyjne dla przedszkolaków oraz uczniów z klas I – VIII z przedstawicielami Policji w Bytowie i Tuchomiu.
Głównym celem organizacji zajęć dla przedszkolaków i uczniów z klas młodszych szkoły podstawowej jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo – wychowawczych w początkowym okresie nauki. Najmłodsi odbiorcy otrzymali najważniejsze informacje bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci zwracali uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz wskazywali najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Policjanci przypominali również o potrzebie noszenia elementów odblaskowych, które na koniec rozdali uczniom klas I oraz najstarszym przedszkolakom.
Spotkania z Policją były również skierowane do uczniów klas starszych szkoły podstawowej. Ta część spotkań oprócz bezpieczeństwa w ruchu drogowym była wzbogacona o odpowiedzialność prawną oraz akcję stop hejtowi i mowie nienawiści.
Prowadzącymi spotkanie byli sierżant sztabowy Damian Chamier Gliszczyński (Policja Bytów) oraz aspirant sztabowy Sebastian Watras (Policja Tuchomie).
Zbiórka dla Pomorskiego Hospicjum dla dzieci w Gdańsku
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie