• „Magia recyklingu”
     • „Magia recyklingu”

     •       Dnia 11 marca 2020 r. w naszej szkole odbył się pokaz iluzjonistyczny pt. „Magia recyklingu”. Pokaz został zorganizowany przez Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sierżno. Honorowymi gośćmi pokazu byli Prezes Zarządu Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Sierżnie  - Jerzy Szpakowski oraz Wójt Gminy Tuchomie – Jerzy Lewi – Kiedrowski. W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie klas II, III, IV  i V. Pokaz, w którym uczniowie brali aktywny udział , był doskonałą okazją do utrwalenia zasad segregacji odpadów.

    • XI MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI ROZRYWKOWEJ – TUCHOMIE 2020.
     • XI MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI ROZRYWKOWEJ – TUCHOMIE 2020.

     •  „FESTIWAL PIOSENKI ROZRYWKOWEJ”  wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły i gminy już w 2009 roku. W dniach 26, 27 i 28 lutego 2020 roku odbył się XI „Międzyszkolny Festiwal Piosenki Rozrywkowej”. Brali w nim udział uczniowie Zespołu Szkół w Tuchomiu, Szkoły Podstawowej w Kramamrzynach oraz Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie.

      Corocznie w ,,Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Rozrywkowej'' bierz udział ponad 80 uczestników. W tym roku było uczestników 96, znacznie więcej niż w latach poprzednich, co świadczy o dużym zainteresowaniu ze strony dzieci, a także rodziców, którzy bardzo chętnie zasiadają na widowni w czasie trwania festiwalu.

      Festiwal obejmował następujące kategorie wiekowe :

      1. Przedszkole i zerówka,

      2. Klasy 1-3 Szkoły podstawowej,

      3. Klasy 4-6 Szkoły podstawowej,

      4. Klasy  VII i VIII  Szkoły Podstawowej.

      Organizatorami  “Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki  Rozrywkowej” są Gmina Tuchomie  oraz  Zespół Szkół w Tuchomiu  i  Szkoła Podstawowa w Kramarzynach, a w  szczególności dyrektorzy tych szkół Adam Sandak i Adam Stobiński oraz nauczyciele :

      - Małgorzta Gaj,

      - Irena Kasprowicz,

      - Monika Klonowska - Tymosz,

      - Aleksandra Bułka -Kudlik

      W  naszym festiwalu nie chodzi o zwycięstwo, ale o sam udział, który  jest już ogromnym sukcesem.

      W tym roku do uczestników z GMINY TUCHOMIE dołączyły dzieci z NIEZABYSZEWA. Ogromny wkład w zdobycie środków na nagrody dla laureatów festiwalu mają Miłośnicy Gminy Tuchomie, a w szczególności  Pani Małgorzata Świątek,  oraz Gmina Tuchomie, która również corocznie wspiera naszą akcję. Wszystkim Państwu serdecznie dziekujemy.

       

      W tym roku w skład jury weszli:

      - Adam Pisik - Przewodniczący,

      - Daria Jenta ,

      - Teresa Wirkus,

      - Grzegorz Wantoch Rekowski.

      Przed jury stanęło  nie lada wyzwanie, bo wszyscy uczestnicy włożyli dużo serca w przygotowanie swoich piosenek.

       

      Werdykty:

      W kategorii – PRZEDSZKOLE I ZERÓWKA- wygrali wszyscy i wszyscy zdobyli nagrody

      W Kategorii klas I-III

      I miejsce - Urszula Rakowska,

      I miejsce - Jagoda Fenkanin,

      II miejsce - Beata Wiese,

      III miejsce - Maksymilian Rakowska,

      Wyróżnienie - Nikodem Wysocki

      Wyróżnienie - Zofia Megier


      W kategorii klas IV-VI

      I miejsce – Szymon Smolak,

      I miejsce – Magdalena Wantoch Rekowska,

      II miejsce – Weronika Sztandera,

      II miejsce- Majka Kuczkowska,

      II miejsce – Patrycja Kaczmaryk,

      III miejsce – Wiktor Zmuda Trzebiatowski

      III miejsce – Tomasz Depka Prądzyńscki,

      III miejsce- Krzysztof Dzienisz,

      Wyróżnienie- Jan Meyer,

      Wyróżnienie – Weronika Bazal.


      W kategorii klas VII-VIII :

      I miejsce - Kinga Matuszewska,

      II miejsce – Dominika Napieraj,

      III miejsce - Julianna Złotkowska,

      Wyróżnienie – Amelia Wolska.

    • Apel z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem
     • Apel z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

     • 10 lutego 2020 r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły spotkali się na wspólnym apelu, aby uczcić 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Nauczyciel historii Janusz Juchniewicz wygłosił krótką prelekcję na ten temat, przy okazji wspominając podjęte wysiłki Kaszubów bytowskich w latach 1918-1920 o włączenie tego powiatu do Polski. Tego samego dnia przypadała 80-ta rocznica I deportacji 140 tys. Polaków z Kresów Wschodnich, dokonanej przez Rosjan po zajęciu wschodniej Polski w 1939 r. O tym wydarzeniu wspomniał też w swoim wystąpieniu Janusz Juchniewicz. Na zakończenie odśpiewaliśmy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”, aby oddać hołd bohaterom i ofiarom tych wydarzeń.

    • WYJAZD NA SPEKTAKL "WIEDŹMIN" DO GDYŃSKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO
     • WYJAZD NA SPEKTAKL "WIEDŹMIN" DO GDYŃSKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO

     • W czwartek 30 stycznia 2020 roku 40 uczniów z klasy 8b i 7 udało się do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl teatralny pt. „Wiedźmin”.  To pierwszy musical na postawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Teatr Muzyczny w Gdyni uzyskał zgodę najpopularniejszego polskiego pisarza fantasy na realizację musicalu opartego na jego twórczości. Spektakl powstał na bazie kilku zbiorów opowiadań, m.in.: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z Wiedźminem, inni czytali wcześniej opowiadania, oglądali film lub grali w grę opartą na prozie. Sporo efektów wizualnych sprawiało, że wielokrotnie widz mógł poczuć się, że przebywa i w lesie, i na wodzie, a zaraz potem w pałacu. Poza tym niesamowita muzyka na żywo i oczywiście nietuzinkowe głosy polskich aktorów uczyniły z tego utworu fantasy niesamowity musical.

      Opiekę na uczniami sprawowali p. Katarzyna Sreberska, p. Milena Mochol oraz p. Jerzy Szreder. Wyjazd zorganizowała p. Anna Szulc

    • Projekt "Matematyka inna niż zwykle"
     • Projekt "Matematyka inna niż zwykle"

     • Drodzy Uczniowie i Rodzice miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała  dofinansowanie na realizację projektu matematycznego  - „Matematyka inna niż zwykle”. Projekt dofinansowuje Fundacja mBanku.

      Celem głównym projektu jest ukazanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Projekt ma charakter innowacyjny, ponieważ opiera się na nowoczesnych metodach nauczania, nauczania poprzez działanie, doświadczanie, wykorzystanie technik multimedialnych. Projekt przewiduje realizację zajęć pozalekcyjnych z matematyki z elementami języka polskiego dla uczniów klas VII – VIII, uzupełniających wiedzę zdobywaną podczas zajęć szkolnych. Proponowane zadania przyczynią się do rozwijania zainteresowań matematycznych uczniów, ukażą wiele praktycznych aspektów wykorzystania umiejętności matematycznych w życiu codziennym. Ciekawa forma zajęć edukacyjnych będzie sprzyjać również rozwijaniu zdolności artystycznych i poznawczych uczniów.

      W ramach projektu odbędzie się pięć warsztatów: „Maraton matematyczny”, „Haft matematyczny”, „Mój lapbook”, „Zagrajmy w Kahoot” oraz „Łamigłówki mądrej główki”. Podsumowaniem projektu będzie konkurs „Jeden z dziesięciu” oraz wystawa prac uczniów.

      Za projekt odpowiedialne są Katarzyna Sreberska i Anna Szulc.

     •  Konkurs czytelniczy „Lubię czytać”

     •  

      Dnia 03.02.2020 r. odbył się w naszej bibliotece konkurs czytelniczy „Lubię czytać”. Uczestniczyło w nim 6 uczniów z klas trzecich.

      Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie książki pt. "Dzieci z Bullerbyn".

      Najlepsze wyniki uzyskali:

      1. Gawdzik Zofia
      2. Banaś Gracjan
      3. Piecek Marysia
      4. Leman Paweł.
    • "Przedszkole na medal"
     • "Przedszkole na medal"

     • Jesienią 2019 roku przedszkole przy Zespole Szkół w Tuchomiu zostało zgłoszone przez rodziców do plebiscytu „Dziennika Bałtyckiego” pt. „Przedszkole na medal”. Dzięki licznym głosom zostaliśmy najlepszą placówka przedszkolną i zdobyliśmy I miejsce w powiecie bytowskim.

       Dziękujemy rodzicom i przedszkolakom!!!

    • Bal karnawałowy w przedszkolu
     • Bal karnawałowy w przedszkolu

     • 31 stycznia 2020r. grupy przedszkolne: Misie, Smerfy, Pszczółki i Kotki wraz z wychowawczyniami bawiły się na balu przebierańców. Około 100 przedszkolaków i rodzeństwo niektórych z nich w pięknych karnawałowych strojach tańczyło w rytm dziecięcej muzyki. W trakcie imprezy odbyła się sesja zdjęciowa przebierańców. Część rodziców aktywnie uczestniczyła w zabawie i pomagała w opiece nad dziećmi. Na koniec dzieci otrzymały słodkie upominki.

     • Konkurs czytelniczy „Czytam, bo lubię”.

     • Dnia 10.01.2020 r. odbył się w naszej bibliotece  konkurs czytelniczy „Czytam, bo lubię”. Uczestniczyło w nim 10 uczniów z klas drugich.

       

      Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie następujących  książek:

      1. Cz. Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem
      2. A. i Cz. Centkiewiczowie – Zaczarowana zagroda

      Najlepsze wyniki uzyskali:

      1.  Zuzanna Wenta
      2. Piotr Morgulec
      3. Ksarol Malotki
      4. Tola Malek.
    • Przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”.
     • Przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”.

     • Uczniowie klasy 8b uczestniczący w programie Youngster, prowadzonym przez p. Elę Placek, w ramach projektu przygotowali przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”. Zainspirowani magiczną i niezwykle wzruszającą opowieścią Dickensa , najpierw przed grupą seniorów, Wójtem Gminy, Dyrektorem oraz dziećmi, spędzającymi ferie zimowe w Gok – u ( 23 stycznia) , a następnie przed uczniami klas 7 i 8 ZS w Tuchomiu ( 30 stycznia) zaprezentowali efekty swojej ciężkiej pracy. Aplauz na stojąco świadczy o ty, że chyba się podobało 😉

      Należy nadmienić, iż przedstawienie jest pierwszym etapem zadania konkursowego w ramach programu Youngster ( „Teenagers in acion”). Drugi etap to stworzenie 5 – minutowego video – raportu w języku angielskim, z wykorzystaniem zdjęć, filmików, mini – wywiadów zdobytych na etapie przygotowań, prób i występów. Trzymajcie kciuki!!!

    • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku
     • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku

     • "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
      lecz przez to, kim jest;
      nie przez to, co ma, lecz przez to,
      czym dzieli się z innymi."

      (Jan Paweł II)

       

      Już po raz czwarty w naszej szkole, w okresie świątecznym, zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy oraz środków higienicznych dla osób przebywających w hospicjum.

      W tym roku wsparliśmy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku. Zebraliśmy 1300,00 zł, które wpłaciliśmy na konto placówki oraz przekazaliśmy 11 kartonów pomocy rzeczowej, które wolontariusze oraz uczniowie z samorządu zawieźli 16.12.2019 r.

      Pragniemy podziękować wszystkim: uczniom, Waszym rodzicom, nauczycielom, osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły akcję.

      Po raz kolejny nasza społeczność szkolna udowodniła, że warto pomagać, że nie jesteśmy obojętni na cierpienie innych ludzi.

       

      Dziękujemy !!!

     • Konkurs  z książki „Oskar i pani Róża"

     • Dnia  16.12.2020 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs  z książki „Oskar i pani Róża”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z kl. 4-8.

       Uczniowie mieli za zadanie przeczytać utwór E. E. Schmitta i wykazać się jego znajomością.

      Prace konkursowe składały się wyłącznie z pytań otwartych. Jury zwracało uwagę na to, czy uczniowie odpowiadają pełnym zdaniem, poprawnie pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i stylistycznym.

      Wyniki:

      1. miejsce Amelia Wrońska kl. 8b

      2. miejsce Kinga Pietrzak kl. 8 b

      3. miejsce Julia Chrzanowska kl. 8b

    • Z wizytą w ceramikarni.
     • Z wizytą w ceramikarni.

     • Dnia 9 grudnia 2019 roku grupa 9 uczniów klasy 7 uczestniczyła w warsztatach ceramicznych w Słupsku. Zajęcia odbyły się w ramach lekcji języka kaszubskiego. Uczniowie zapoznali się z pracą ceramika oraz poznali technologię otrzymywania naczyń ceramicznych. W ramach warsztatów uczniowie wykonywali ceramiczne mikołaje i choinki. Praca z gliną sprawiła uczniom wiele przyjemności i pozwoliła zrealizować się artystycznie. Na owoce swojej pracy uczniowie będą musieli jeszcze poczekać ponieważ ich wyroby musiały pozostać do szkliwienia  i wypalenia w specjalnym piecu.

     • Świąteczne wypieki klasy 3b

     • Dnia 28 listopada 2019r. klasa 3b, pod opieką P. Moniki Gryglickiej, wybrała się do CMS w Tuchomiu, na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Pierniczki te będą prezentem dla dziadków i babć, które wręczymy podczas wspólnego kolędowania, połączonego z Dniem Seniora oraz Dniem Babci i Dziadka. Przy pomocy pracowników CMS oraz Klubu Senior-Wigor stworzyliśmy prawdziwe dzieła sztuki.
      Było smacznie.

     • Konkurs kuratoryjny z języka polskiego - etap rejonowy.

     • Dnia 6.12.2019 r. uczennice klas ósmych: Amelia Wrońska, Karolina Lewi Kiedrowska, Julia Janduła wraz z Panią Anną Szulc pojechały do Kościerzyny na etap rejonowy konkursu kuratoryjnego z języka polskiego. Wzięło w nim udział 44 uczniów. Czekamy na wyniki.