• Wyjazd grupy wolontariuszy do Azyla – Fundacja Nasze Futrzaki, Przyborzyce 16.12.22r.
     • Wyjazd grupy wolontariuszy do Azyla – Fundacja Nasze Futrzaki, Przyborzyce 16.12.22r.

     • Jak co roku wolontariusze z Zespołu Szkół w Tuchomiu angażują się w pomoc dla Azyla (Fundacja NASZE FUTRZAKI) prowadzonej przez p. Konstantego Golbę. Dzięki zebraniu pieniędzy ze „słodkiego piątku” udało się nam zakupić, na prośbę p. Kostka, dobrą jakościowo karmę, aby schorowanym i wychudzonym psom zapewnić odpowiednie odżywianie, które pozwoli im wrócić do formy.  Po Azylu oprowadziła nas p. Lucyna Główczeska, która opowiedziała wolontariuszom o psach, ich losach, procedurze adopcji psów oraz zasadach pracy wolontariuszy w schronisku. Udało nam się również zabrać psy na długi spacer. 

    • „HIV/AIDS – podaj rękę, nie zarazisz się!”.
     • „HIV/AIDS – podaj rękę, nie zarazisz się!”.

     • Z okazji Światowego Dnia AIDS, który przypada na 1 grudnia, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytowie zorganizował Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem: „HIV/AIDS – podaj rękę, nie zarazisz się!”. Konkurs był skierowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych powiatu bytowskiego. Głównym celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat HIV/AIDS, kształtowanie tolerancji wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Przedmiotem konkursu było wykonanie kartki pocztowej przestrzegającej młodzież przed podejmowaniem ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań skutkujących zakażeniem HIV. Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami konkursu tj. Agata Rudnik – VIII b – II miejsce, Agata Wilkosz – VIII b – 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy.

    • Wycieczka klas ósmych w ramach programu "Poznaj Polskę".
     • Wycieczka klas ósmych w ramach programu "Poznaj Polskę".

     • Dnia 25.11.2022 r. klasa 8a i 8b wybrała się do Trójmiasta w ramach programu „Poznaj Polskę”.

      Plan wycieczki został zrealizowany w  100%. Uczniowie tego dnia uczestniczyli w zwiedzaniu Centrum Edukacyjnego Eksperyment  w Gdyni, jak również w warsztatach szkoleniowych „Organy dowodzenia”. Ponad trzygodzinny pobyt zakończył się wspólnym posiłkiem. Następnie grupa uczniów udała się do Gdańska, aby zwiedzić Stare Miasto. Dla wielu z nich był to pierwszy moment, aby móc podziwiać uroki miasta Gdańsk. W trakcie spaceru po Trakcie Królewskim uczniowie mogli podziwiać gdańską starówkę z licznymi zabytkami, takimi jak :gotycka Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, będący dawnym domem mieszczańskim, XIII-wieczna, zwieńczona rzeźbami Złota Brama i XVII- wieczna fontanna Neptuna.

      Wszystkie klasy, które mogły uczestniczyć w wycieczce, były zachwycone, natomiast opiekunowie zadowoleni, że założone punkty programu zostały zrealizowane i wyjazd odbył się bez przykrych niespodzianek.

      Wycieczka finansowana była z budżetu państwa.

    • Wycieczka klas piątych w ramach programu "Poznaj Polskę"
     • Wycieczka klas piątych w ramach programu "Poznaj Polskę"

     • Dnia 18.11.2022 r. klasa 5a i 5b odwiedziła Toruń w ramach programu „Poznaj Polskę”.

      Realizacja programu  rozpoczęła się od pobytu w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Na sześciu piętrach uczniowie mogli podziwiać wspaniałe interaktywne wystawy tematyczne. Na parterze zobaczyli 33-metrowe Wahadło Foucaulta, które dowodzi i obrazuje ruch Ziemi wokół własnej osi. Na 1 piętrze uczniowie mogli się przekonać, dlaczego koło było przełomowym wynalazkiem ludzkości. Mieli również okazję wejść do wydzielonej kosmicznej części, poczuć się jak astronauta i zobaczyć jak zachowują się przedmioty w próżni. Na 2 piętrze przedstawiono model koryta rzeki Wisły. Nasi podopieczni mogli na przygotowanej instalacji budować tamy, poznać siłę wody i wykorzystać własną, aby stworzyć np. wir. Był tam również statek, na który można było się wspiąć, poznać różne faktury, kolory i dźwięki. Trzecie piętro to „Przeżycie”, czyli  świat kreatywnej zabawy – na małej przestrzeni znajdowało się mnóstwo akcesoriów i instalacji, które pomogły zrozumieć naszym dzieciom zasady prędkości, masy, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o zwierzętach oraz zdrowiu. Na 4 piętrze o nazwie „Przebudowa” mogli pobawić się w budowniczych i  zaprojektować różne konstrukcje przy pomocy wielkich, miękkich, niebieskich klocków. Kolejne piąte piętro pn. „To takie proste” odkryło przed nami wystawę składająca się z 4 części: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Pomyśl, zrozum, zrób!” i „Techno świat”. Szóste piętro to „Idee”, czyli wystawa złożona z kilku stref, gdzie uczniowie mogli zobaczyć jak zbudowany jest człowiek i inne organizmy, jak działa telefon czy radio. Po aktywnym uczestnictwie w tych wystawach uczniowie wraz z opiekunami udali się do Toruńskiego Planetarium.  Podczas seansu  „Światła Północy” mogli wnikliwie poznać zjawisko zorzy polarnej. Po doznaniu tylu wspaniałych wrażeń z apetytem wszyscy zjedli obiad w lokalu Kuranty. Po obiedzie Pani Przewodnik oprowadziła uczestników wycieczki po najbardziej znanych obiektach Starego Miasta. Zwiedzanie zakończyło się wspólnym zdjęciem przy pomniku Mikołaja Kopernika.

      Wycieczka finansowana była z budżetu państwa.

       

    • Wycieczka klasy 7 w ramach programu "Poznaj Polskę"
     • Wycieczka klasy 7 w ramach programu "Poznaj Polskę"

     • Dnia18.10.2022 r. klasa 7a udała się do Torunia w ramach programu „Poznaj
      Polskę”.

      Uczniowie klasy siódmej przygodę z Toruniem zaczęli od warsztatów pieczenia piernika, zrealizowanych w Muzeum Toruńskiego Piernika, które należy do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Na początku pracownik muzeum, ubrany w strój z epoki Mikołaja Kopernika w ciekawy sposób zapoznał uczniów z historią toruńskich pierników. Następnie każdy z uczestników wycieczki miał możliwość przygotować własne ciasteczko, które po zajęciach zabrał do domu.

      Kolejnym wyczekiwanym przez uczniów etapem wycieczki był seans w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń”, gdzie z zapartym tchem oglądali projekcję o charakterze popularnonaukowym pod tytułem „Makrokosmos”. To była niezwykle cenna lekcja astronomii.

      Ostatnim etapem poznawania Torunia było zwiedzanie Starego Miasta wraz z przewodnikiem. Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie dotarli do najważniejszych atrakcji turystycznych na planie miasta. Poznali historię Krzywej Wieży, pogłaskali Filusia, dowiedzieli się, do czego służył niewinnie wyglądający toruński osiołek, a na koniec robili sobie pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

      Wycieczka finansowane była z budżetu państwa.

    • Święty Mikołaj w naszej szkole.
     • Święty Mikołaj w naszej szkole.

     • Jak co roku o tej porze wszystkie dzieci czekają na wizytę Świętego Mikołaja. Również i w tym nie mogło być inaczej. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie naszej szkoły  6 grudnia spotkały się z długo wyczekiwanym gościem - Świętym Mikołajem. Okazało się, że wszyscy byli grzeczni, ponieważ każdy otrzymał prezent w postaci słodkości ufundowanych przez Radę Rodziców.