• Apel z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem
     • Apel z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

     • 10 lutego 2020 r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły spotkali się na wspólnym apelu, aby uczcić 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Nauczyciel historii Janusz Juchniewicz wygłosił krótką prelekcję na ten temat, przy okazji wspominając podjęte wysiłki Kaszubów bytowskich w latach 1918-1920 o włączenie tego powiatu do Polski. Tego samego dnia przypadała 80-ta rocznica I deportacji 140 tys. Polaków z Kresów Wschodnich, dokonanej przez Rosjan po zajęciu wschodniej Polski w 1939 r. O tym wydarzeniu wspomniał też w swoim wystąpieniu Janusz Juchniewicz. Na zakończenie odśpiewaliśmy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”, aby oddać hołd bohaterom i ofiarom tych wydarzeń.

    • WYJAZD NA SPEKTAKL "WIEDŹMIN" DO GDYŃSKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO
     • WYJAZD NA SPEKTAKL "WIEDŹMIN" DO GDYŃSKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO

     • W czwartek 30 stycznia 2020 roku 40 uczniów z klasy 8b i 7 udało się do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl teatralny pt. „Wiedźmin”.  To pierwszy musical na postawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Teatr Muzyczny w Gdyni uzyskał zgodę najpopularniejszego polskiego pisarza fantasy na realizację musicalu opartego na jego twórczości. Spektakl powstał na bazie kilku zbiorów opowiadań, m.in.: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z Wiedźminem, inni czytali wcześniej opowiadania, oglądali film lub grali w grę opartą na prozie. Sporo efektów wizualnych sprawiało, że wielokrotnie widz mógł poczuć się, że przebywa i w lesie, i na wodzie, a zaraz potem w pałacu. Poza tym niesamowita muzyka na żywo i oczywiście nietuzinkowe głosy polskich aktorów uczyniły z tego utworu fantasy niesamowity musical.

      Opiekę na uczniami sprawowali p. Katarzyna Sreberska, p. Milena Mochol oraz p. Jerzy Szreder. Wyjazd zorganizowała p. Anna Szulc

    • Projekt "Matematyka inna niż zwykle"
     • Projekt "Matematyka inna niż zwykle"

     • Drodzy Uczniowie i Rodzice miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała  dofinansowanie na realizację projektu matematycznego  - „Matematyka inna niż zwykle”. Projekt dofinansowuje Fundacja mBanku.

      Celem głównym projektu jest ukazanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Projekt ma charakter innowacyjny, ponieważ opiera się na nowoczesnych metodach nauczania, nauczania poprzez działanie, doświadczanie, wykorzystanie technik multimedialnych. Projekt przewiduje realizację zajęć pozalekcyjnych z matematyki z elementami języka polskiego dla uczniów klas VII – VIII, uzupełniających wiedzę zdobywaną podczas zajęć szkolnych. Proponowane zadania przyczynią się do rozwijania zainteresowań matematycznych uczniów, ukażą wiele praktycznych aspektów wykorzystania umiejętności matematycznych w życiu codziennym. Ciekawa forma zajęć edukacyjnych będzie sprzyjać również rozwijaniu zdolności artystycznych i poznawczych uczniów.

      W ramach projektu odbędzie się pięć warsztatów: „Maraton matematyczny”, „Haft matematyczny”, „Mój lapbook”, „Zagrajmy w Kahoot” oraz „Łamigłówki mądrej główki”. Podsumowaniem projektu będzie konkurs „Jeden z dziesięciu” oraz wystawa prac uczniów.

      Za projekt odpowiedialne są Katarzyna Sreberska i Anna Szulc.

     •  Konkurs czytelniczy „Lubię czytać”

     •  

      Dnia 03.02.2020 r. odbył się w naszej bibliotece konkurs czytelniczy „Lubię czytać”. Uczestniczyło w nim 6 uczniów z klas trzecich.

      Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie książki pt. "Dzieci z Bullerbyn".

      Najlepsze wyniki uzyskali:

      1. Gawdzik Zofia
      2. Banaś Gracjan
      3. Piecek Marysia
      4. Leman Paweł.
    • "Przedszkole na medal"
     • "Przedszkole na medal"

     • Jesienią 2019 roku przedszkole przy Zespole Szkół w Tuchomiu zostało zgłoszone przez rodziców do plebiscytu „Dziennika Bałtyckiego” pt. „Przedszkole na medal”. Dzięki licznym głosom zostaliśmy najlepszą placówka przedszkolną i zdobyliśmy I miejsce w powiecie bytowskim.

       Dziękujemy rodzicom i przedszkolakom!!!

    • Bal karnawałowy w przedszkolu
     • Bal karnawałowy w przedszkolu

     • 31 stycznia 2020r. grupy przedszkolne: Misie, Smerfy, Pszczółki i Kotki wraz z wychowawczyniami bawiły się na balu przebierańców. Około 100 przedszkolaków i rodzeństwo niektórych z nich w pięknych karnawałowych strojach tańczyło w rytm dziecięcej muzyki. W trakcie imprezy odbyła się sesja zdjęciowa przebierańców. Część rodziców aktywnie uczestniczyła w zabawie i pomagała w opiece nad dziećmi. Na koniec dzieci otrzymały słodkie upominki.

     • Konkurs czytelniczy „Czytam, bo lubię”.

     • Dnia 10.01.2020 r. odbył się w naszej bibliotece  konkurs czytelniczy „Czytam, bo lubię”. Uczestniczyło w nim 10 uczniów z klas drugich.

       

      Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie następujących  książek:

      1. Cz. Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem
      2. A. i Cz. Centkiewiczowie – Zaczarowana zagroda

      Najlepsze wyniki uzyskali:

      1.  Zuzanna Wenta
      2. Piotr Morgulec
      3. Ksarol Malotki
      4. Tola Malek.
    • Przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”.
     • Przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”.

     • Uczniowie klasy 8b uczestniczący w programie Youngster, prowadzonym przez p. Elę Placek, w ramach projektu przygotowali przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”. Zainspirowani magiczną i niezwykle wzruszającą opowieścią Dickensa , najpierw przed grupą seniorów, Wójtem Gminy, Dyrektorem oraz dziećmi, spędzającymi ferie zimowe w Gok – u ( 23 stycznia) , a następnie przed uczniami klas 7 i 8 ZS w Tuchomiu ( 30 stycznia) zaprezentowali efekty swojej ciężkiej pracy. Aplauz na stojąco świadczy o ty, że chyba się podobało 😉

      Należy nadmienić, iż przedstawienie jest pierwszym etapem zadania konkursowego w ramach programu Youngster ( „Teenagers in acion”). Drugi etap to stworzenie 5 – minutowego video – raportu w języku angielskim, z wykorzystaniem zdjęć, filmików, mini – wywiadów zdobytych na etapie przygotowań, prób i występów. Trzymajcie kciuki!!!

    • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku
     • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku

     • "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
      lecz przez to, kim jest;
      nie przez to, co ma, lecz przez to,
      czym dzieli się z innymi."

      (Jan Paweł II)

       

      Już po raz czwarty w naszej szkole, w okresie świątecznym, zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy oraz środków higienicznych dla osób przebywających w hospicjum.

      W tym roku wsparliśmy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku. Zebraliśmy 1300,00 zł, które wpłaciliśmy na konto placówki oraz przekazaliśmy 11 kartonów pomocy rzeczowej, które wolontariusze oraz uczniowie z samorządu zawieźli 16.12.2019 r.

      Pragniemy podziękować wszystkim: uczniom, Waszym rodzicom, nauczycielom, osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły akcję.

      Po raz kolejny nasza społeczność szkolna udowodniła, że warto pomagać, że nie jesteśmy obojętni na cierpienie innych ludzi.

       

      Dziękujemy !!!

     • Konkurs  z książki „Oskar i pani Róża"

     • Dnia  16.12.2020 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs  z książki „Oskar i pani Róża”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z kl. 4-8.

       Uczniowie mieli za zadanie przeczytać utwór E. E. Schmitta i wykazać się jego znajomością.

      Prace konkursowe składały się wyłącznie z pytań otwartych. Jury zwracało uwagę na to, czy uczniowie odpowiadają pełnym zdaniem, poprawnie pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i stylistycznym.

      Wyniki:

      1. miejsce Amelia Wrońska kl. 8b

      2. miejsce Kinga Pietrzak kl. 8 b

      3. miejsce Julia Chrzanowska kl. 8b