• Relacja z programu "Ferie z Ekonomią"
     • Relacja z programu "Ferie z Ekonomią"

     • W dniach 14-18 luty 2022 r. 17 uczniów klas VII i VIII Zespołu Szkół w Tuchomiu brało udział w programie Ferie z Ekonomią (https://www.feriezekonomia.pl/). Jesteśmy jedyną szkołą w woj. pomorskim tegorocznej edycji programu https://www.feriezekonomia.pl/program-w-polsce/edycja-2021-22/#pomorskie 

      Zajęcia były prowadzone w oparciu o przygotowane scenariusze zajęć, obejmujące następujące moduły: postawa przedsiębiorcza, aktywność gospodarcza, pieniądze i bankowość, oszczędzanie i inwestowanie, model biznesowy. W tym etapie pracę nauczyciela Janusza Juchniewicza wspierała studentka kierunku ekonomicznego Justyna Lech.

      W ramach zajęć zwiedzaliśmy firmę Drutex (serdecznie dziękujemy pani Aldonie Gostomskiej) oraz zapoznaliśmy się z pracą banku Pekao S.A. w Bytowie (serdeczne podziękowania dla kierownik oddziału pani Monice Jasiak), gdzie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z produktami bankowymi - szczególnie dla nastolatków, a także uczyli się bezpiecznie korzystać z sieci internetowej przy zakupach i przelewach bankowych. Spotkaliśmy się online z panem Wiktorem Kamińskim dyrektorem oddziału Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość poznać czym jest NBP.

      Na początek i zakończenie I etapu uczniowie rozwiązywali test wiedzy ekonomicznej. Trzy najbardziej wyróżniające się osoby tj. Magda Wantoch Rekowska, Marta Strzelecka i Agata Główczewska otrzymały nagrody rzeczowe – gry monopoly, a wszyscy uczestnicy gadżety z Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej prowadzącej program.

      Poniżej linki do zdjęć i filmików:

       

      Poniedziałek 14 lutego moduł I

      https://drive.google.com/drive/folders/13iNWcJ5Ha6mKZOrWwcYnDVTi7Ub-X8Hy?usp=sharing

       

      Wtorek 15 lutego moduł II

      https://drive.google.com/drive/folders/1bLjYJdUMjYAYW-LFG3cvzbqOYP1_LGNC?usp=sharing

       

      Środa 16 lutego wizyta w banku i drutexie

      https://drive.google.com/drive/folders/1btoQVH4GzzFVYI7iRoJcTmVPZfIn6dBQ?usp=sharing

       

      czwartek 17 .02. 4 dzień- moduł III

      https://drive.google.com/drive/folders/1fWd2WyOpyGvQ4fZ3hRVNn67j8-ONhMp3?usp=sharing

       

      piątek 18 .02. 5 dzień- moduł IV

      https://drive.google.com/drive/folders/18maht7q5vUcUPhb013a26ElVPXQI9jVs?usp=sharing

       

      Po zakończeniu I etapu uczniowie w ciągu 50 dni uczniowie przygotowują projekt dotyczący opracowania modelu biznesowego wymyślonej przez nich firmy. Prace uczniów (projekty) opracowane w II etapie podlegają ocenie konkursowej, a efekty pracy uczniów są nagradzane. Dla autorów 5 najlepszych prac przewidziano nagrodę w postaci dwudniowego wyjazdu edukacyjno-studyjnego, w ramach którego uczniowie wezmą udział w ciekawych warsztatach oraz odwiedzą m.in. Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Uzupełnieniem i podsumowaniem II etapu będzie konkurs wiedzy ekonomiczno-finansowej, skierowany do chętnych uczniów, biorących udział w projekcie.

       

     • Akcja dobroczynna „Dzieci dzieciom”

     • Otrzymaliśmy piękne podziękowania z Biblioteki Pedagogicznej w Bytowie za udział w akcji dobroczynnej, która polegała na napisaniu listów do dzieci, które w okresie świąt przebywały w szpitalu. W tym roku 70 uczniów naszej szkoły napisało listy. Pani Grażyna Kikcio- kierownik bytowskiej biblioteki wybrała najpiękniejsze listy, które  napisały: Olga Wrońska kl. 1b, Klaudia Dorawa kl. 2a, Natalia Rudnik kl. 2a.

    • Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza i Samorządu Uczniowskiego
     • Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza i Samorządu Uczniowskiego

     • W roku szkolnym 2021/2022 Szkolny Klub Wolontariusza wraz z Samorządem Uczniowskim zaangażował się w kilka ciekawych projektów. Wolontariusze mogli nie tylko kształtować swoją wrażliwość czy empatię, ale także zadbać o swój samorozwój. Oto kilka przykładów:

      • Warsztaty pn. „Przemoc nie jest fajna” realizowane przy wsparciu środków z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbywały się w dniach 04 i 05 listopada 2021r. w Zespole Szkół w Tuchomiu. Uczestnikami byli uczniowie klas od VI do VIII. Program został dostosowany do wieku uczniów oraz ich wrażliwości emocjonalnej, przez co należy rozumieć dostosowanie poszczególnych ćwiczeń do odpowiedniej grupy wiekowej. Program zajęć warsztatowych składał się z 3 bloków tematzcynzch tj:. 1. Czym jest przemoc, 2. Przemoc w rodzinie, 3. Przemoc i prawo i w głównej mierze opierał się na pracy młodzieży zarówno indywidualnej jak i grupowej.

      Celem zajęć było:

      1.  zapoznanie młodych ludzi z wiedzą na temat mechanizmów przemocy,
      2. rozwijanie umiejętności pozwalających na identyfikację objawów oraz uwarunkowań przemocy,
      3. nabycie umiejętności szacowania ryzyka wystąpienia przemocy oraz reagowania na przemoc we właściwy sposób,
      4. nabycie umiejętności konstruktywnego mierzenia się z problemami pojawiającymi się w naszym życiu,
      5. uwrażliwienie na problemy osób doświadczających przemocy.

      Uczestnicy warsztatów byli bardzo zaangażowani w pracę, wielokrotnie dzielili się zarówno swoimi doświadczeniami jak i zasłyszanymi od osób trzecich. Potrafili wypowiadać się na temat, skupiać na wykonywanych ćwiczeniach warsztatowych, jako grupa wyrażali swój sprzeciw wobec zachowań agresywnych.

      • Współpraca z Fundacją 3 Maliny: wolontariusze wraz z rodzicami szyli torebki na butelki redona i poduszki w kształcie serca dla pacjentek onkologicznych. Zostały one przekazane przedstawicielce fundacji, która dostarczyła je do szpitala w Słupsku.
      • 22.10.21r. zorganizowana została pierwsza w tym roku akcja pieczenia i sprzedaży ciast. Kwota 1498,50 zł została przekazana na potrzeby Pomorskiego Hospicjum Dziecięcego w Gdańsku. Patronem akcji z ramienia naszej szkoły była p. Renata Pluto Prądzińska.
      • Zbiórka potrzebnych rzeczy tj. karmy, metalowych szufelek, środków higienicznych, czy zabawek dla przytuliska AZYLw Przyborzycach.
      • 05.11. 21r. zorganizowaliśmy kolejną akcję pieczenia ciast i sprzedaż wypieków na rzecz Fundacji Nasze Futrzaki oraz na zakup wypełniaczy do poduszek dla pacjentek onkologicznych w ramach współpracy z Fundacją  3 Maliny. Dzięki zebranym środkom finansowym udało się dla Fundacji Nasze Futrzaki zakupić niezbędny sprzęt, aby zwierzakom w przytulisku Azyl było przyjemnie, czysto i ciepło a prowadzący przytulisko p. Konstanty Golba miał potrzebne wyposażenie, aby z jeszcze większym skutkiem angażować dzieci i młodzież w prace na rzecz Azylu.  Zebrana tego dnia kwota to 1793 zł.
      • Szycie poduszek dla pacjentów ZOL-u w Bytowie. W niedługim czasie poduszki zostaną przekazane pacjentom z bytowskiego szpitala.
      • Akcja sprzedaży kartek świątecznych własnoręcznie wykonanych przez wolontariuszy w CMS w Tuchomiu pod czujnym okiem zaangażowanej w prace Klubu p.  Małgorzaty Światek. Zebrana kwota to 250 zł.
      • 21.01.22r, odbyło się trzecie pieczenie i sprzedaż ciast. Tym razem zbieraliśmy fundusze na akcję strażaków z Tuchomia pod hasłem: „POMÓŻ NAM POMAGAĆ”. Zebrana kwota tj. 1237,57 zł została przekazana na zakup nowego wozu strażackiego.
      • W grudniu ogłosiliśmy szkolny konkurs dla uczniów z klas I – VIII na „Najpiękniejszy kalendarz adwentowy”. Kalendarze były tak piękne, że zdecydowaliśmy, iż wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają ex aequo I miejsce.

      Chcemy serdecznie podziękować tym wszystkim osobom tj. naszym uczniom, rodzicom naszych uczniów, nauczycielom, paniom z obsługi, Radzie Rodziców a przede wszystkim Dyrekcji Zespołu Szkół w Tuchomiu za pomoc i umożliwienie realizacji naszych planów.

       

    • Spotkania profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły z przedstawicielami  Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
     • Spotkania profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły z przedstawicielami  Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

     • Dnia 16.12.21r. odbyły się spotkania profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły z przedstawicielami  Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Spotkanie dla uczniów z klas 0 – III odbyło się w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego „Uczę się bezpieczeństwa” – Bezpieczny w domu. Projekt obejmuje zagadnienia w zakresie zapobiegania potencjalnym zagrożeniom, z którymi dzieci mogą się spotkać na obecnym etapie swojego życia i podzielony jest na pięć najistotniejszych obszarów (bezpieczny w drodze do szkoły, bezpieczny w domu, bezpieczny w czasie ferii, bezpieczny w sieci, bezpieczny w czasie wakacji). Trzy pierwsze bloki tematyczne za nami. Czekamy na realizację kolejnych dwóch.

      Tego samego dnia odbyły się również spotkania profilaktyczne dla uczniów z klas IV – VIII  dotyczące profilaktyki uzależnień (alkohol, narkotyki, papierosy, dopalacze).

     • „Archipelag Skarbów”

     • W dniach 06 i 07.12.21r. realizowany był w naszej szkole program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. To program rekomendowany w ramach „Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego Polsce” prowadzonego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii w warszawie. Program skierowany był do uczniów klas VII – VIII. Poruszane podczas spotkań zagadnienia dotyczyły profilaktyki uzależnień, profilaktyki przemocy, wychowywania ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność, profilaktyki ciąż nastolatek oraz profilaktyki AIDS i HIV.

    • „Przemoc nie jest fajna”
     • „Przemoc nie jest fajna”

     • Warsztaty pn. „Przemoc nie jest fajna” odbyły się w ramach działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza i realizowane przy wsparciu środków z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Odbywały się w dniach 04 i 05 listopada 2021r. w Zespole Szkół w Tuchomiu. Uczestnikami byli uczniowie klas od VI - VIII. Spotkania dla uczniów poprowadziła p. Agnieszka Wantoch Rekowska z Pracowni Rozwoju Osobistego „Agnes”. Program został dostosowany do wieku uczniów oraz ich wrażliwości emocjonalnej, przez co należy rozumieć dostosowanie poszczególnych ćwiczeń do odpowiedniej grupy wiekowej.

      Program zajęć warsztatowych składał się z 3 bloków tematycznych tj:.

      1. Czym jest przemoc, 2. Przemoc w rodzinie, 3. Przemoc i prawo i w głównej mierze opierał się na pracy młodzieży zarówno indywidualnej jak i grupowej.

      Celem zajęć było:

      1.  zapoznanie młodych ludzi z wiedzą na temat mechanizmów przemocy,
      2. rozwijanie umiejętności pozwalających na identyfikację objawów oraz uwarunkowań przemocy,
      3. nabycie umiejętności szacowania ryzyka wystąpienia przemocy oraz reagowania na przemoc we właściwy sposób,
      4. nabycie umiejętności konstruktywnego mierzenia się z problemami pojawiającymi się w naszym życiu,
      5. uwrażliwienie na problemy osób doświadczających przemocy.
    • „STOP HEJT”
     • „STOP HEJT”

     • Dnia 8.09.2021r. odbyły się w naszej szkole spotkania informacyjno – profilaktyczne dla uczniów z przedstawicielami Policji tj. sierżanta sztabowego Damiana Chamier Gliszczyńskiego oraz aspiranta sztabowego Sebastiana Watrasa. Spotkania skierowane były do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I – VIII. Głównym celem organizacji zajęć jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo – wychowawczych w początkowym okresie nauki. Dodatkowo policjanci poruszyli tematykę odpowiedzialności prawnej oraz akcji „STOP HEJT”.