• Europejski Dzień Przywracania Czynności Serce

     • 16.10.22r obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W związku z tym dnia 17.10.22 r. uczniów klas VI i VII z Zespołu Szkół w Tuchomiu odwiedził druh Wojciech Reca z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomiu wraz z młodszym aspirantem Damianem Chamier Gliszczyńskim z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jak ważne jest prawidłowe prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, a dzięki zajęciom praktycznym dzieci mogły przełamać strach przed błędami czy samym udzielaniem pierwszej pomocy. Dzięki wykorzystaniu manekinów Little Anne zajęcia mogły być prowadzone na realistycznym sprzęcie, dzięki czemu nabyta przez uczniów wiedza i umiejętności na pewno na długo zostaną w ich pamięci.

     • Projekt: "Jestem sobą- jestem szczęśliwy"

     • W dniach 13,18,19.10.22r. w Zespole Szkół w Tuchomiu odbyły się warsztaty prowadzone w ramach projektu "Jestem sobą- jestem szczęśliwy". Wzięli w nim udział uczniowie z klas VI - VIII. Celem projektu była profilaktyka uzależnień. Warsztaty przeprowadziła trener Agnieszka Wantoch Rekowska. Podczas szkolenia młodzież odpowiedziała sobie na pytania:

      - czemu ludzie sięgają po używki?

      - jak używki wpływają na samopoczucie? 

      - czemu używki wydają się atrakcyjne?

      - jakie są zagrożenia związane z uzależnieniem?

       

      Na podstawie zebranych informacji powstała mapa myśli, która stanowiła podstawę do dyskusji oraz miniwykład.

      Uczestnicy przygotowali informację nt. faz poszczególnych uzależnień, a w oparciu o film pt.: "Krótki film o uzależnieniu" potrafili je samodzielnie wyodrębnić. Młodzież poznała komunikaty asertywne, które zostały przez nią przećwiczone podczas scenek opracowanych przez samych uczestników. Projekt finansowany był przez GKRPA w Tuchomiu.

       

     • Bezpieczna droga do szkoły

     • Stałym elementem działań profilaktycznych w szkole  jest zapraszanie policjantów na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. 13.09.2022r. takie zajęcia zostały zorganizowane dla uczniów z klas I – III SP w Zespole Szkół w Tuchomiu. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Policjanci omówili najważniejsze przepisy, udzielili dzieciom porad praktycznych oraz wskazali najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Uczniowie klas pierwszych otrzymali od policjantów upominek - odblask, który również przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych w trakcie drogi do i ze szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.