• Wycieczka klasy siódmej do Torunia
     • Wycieczka klasy siódmej do Torunia

     • Wycieczka do Torunia zaczęła się o godzinie 6.30 w piątek 11 października 2019 r.  Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem, które umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze. Obserwowaliśmy tam radioteleskop, którego średnica wynosi 32 m - największy w Europie Środkowej i mniejszy 15 metrowy, radio satelitarne oraz ogromny mikroskop.
      Potem, na Starym Mieście w Toruniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem i odbyliśmy z nim spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce.  Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Makrokosmos”. Była to wirtualna podróż do granic poznawalności Wszechświata, gdzie piękno i harmonia mieszają się z monstrualnymi zjawiskami. Niezwykłe animacje oparte na najnowszych badaniach ukazały Ziemię jako drobinę zawieszoną w wielowymiarowej przestrzeni. Startując z jej powierzchni, napotykaliśmy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. „Makrokosmos” poszerzył naszą wyobraźnię i wiedzę o Kosmosie. To dzięki Kopernikowi zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z wielu planet, a granice Kosmosu sięgają znacznie dalej niż się wydawało. Po seansie w „Planetarium” udaliśmy się na obiad. Następnie mięliśmy trochę czasu wolnego na zakup pamiątek i toruńskich pierników.
      Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

    • KONKURS MATEMATYCZNY
     • KONKURS MATEMATYCZNY

     • Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się na Górze Gradowej. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących. Atrakcyjne wystawy interaktywne, pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć matematykę, fizykę, chemię, biologię i historię, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy.

      4 października 2019r. uczniowie klas 3 SP pod opieką p-. Moniki Gryglickiej, pojechali do Centrum Hewelianum na IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Spośród 7 delegatów certyfikat zdobyło czterech z nich: Megier Zofia (3a), Labun Paulina (3b), Orzyłowska Anita (3b), Pałubicki Dawid (3b).

       

    • Klasowy Dzień Smakosza
     • Klasowy Dzień Smakosza

     • Dnia 8 października 2019 odbył się klasowy Dzień Smakosza. W tym dniu dzieci przynoszą do szkoły różne przetwory zimowe przygotowane przez rodziców. Wspólnie z dziećmi poznajemy nowe smaki i wymieniamy się przepisami.

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Dnia 4 października 2019 roku odbyły się egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów  otrzymali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
      Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę”  także wśród nauczycieli przedszkola, szkołyi innych pracowników szkoły.
      Komisje udały się także w teren, aby sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia przez napotykanych przechodniów. Patrole Egzaminacyjne MT pojawiły się również w sklepach, w Urzędzie Gminy w Tuchomiu, aby w ramach akcji „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród pracowników Urzędu.

      Akcja miała na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole ale również jest ona przydatna w życiu codziennym i wszyscy ją znają.
      Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

      Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i Asystentom oraz wszystkim uczestnikom. 

       

       

       

    • Klasa VI a na wycieczce rowerowej
     • Klasa VI a na wycieczce rowerowej

     • Dnia 24 września 2019 roku udaliśmy się na wycieczkę rowerową. Pierwsza część trasy rowerowej wiodła dawnym nasypem kolejowym do Trzebiatkowej – tzw. Szlak zwiniętych torów. W Trzebiatkowej zwiedziliśmy aleję historyczną, gdzie dowiedzieliśmy się o historii wsi oraz rodzie Trzebiatowskich. Następnie udaliśmy się nad jezioro Naleton. Chłopcy uzbierali tam sporo grzybów, które później sprzedali. Zwiedziliśmy również skansen archeologiczny- cmentarz ludności kultury pomorskiej w Trzebiatkowej. Byliśmy także na cmentarzu leśników, którzy służyli mieszkańcom pobliskiej zlikwidowanej przed laty, leśniczówce. Odwiedziliśmy też galerię Tadeusza Drozdowskiego, która  znajduję się w starym budynku gospodarczym. Obrazy i instalacje wiszą na nieotynkowanych ścianach.
      Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

    • Warsztaty na temat: „Substancji psychoaktywnych i innych uzależnień w kontekście własnych decyzji i kariery życiowej”
     • Warsztaty na temat: „Substancji psychoaktywnych i innych uzależnień w kontekście własnych decyzji i kariery życiowej”

     • Problem uzależnień wśród młodzieży jest niezwykle trudny. Okres dojrzewania jest czasem, intensywnych zmian, momentem buntów i lekceważenia wszystkiego przed czym ostrzegali rodzice. Sięganie po alkohol lub inne środki odurzające mogą być próbą ucieczki, a także młodzieńczą chęcią doznania nowych wrażeń, szukaniem własnego ja. Ponadto pokusa spróbowania tak łatwo dostępnych, aczkolwiek zakazanych substancji, jest bardzo duża, a chęć bycia dorosłym, imponowania rówieśnikom, popycha w stronę używania substancji psychoaktywnych. Bardzo często przyczyną sięgania po alkohol, papierosy czy narkotyki, jest przeżywanie przez młodzież osobistych problemów. Także presja grupy rówieśniczej jest motywem sięgania po tego typu środki, bowiem przyjmowanie danej substancji niejednokrotnie jest przepustką dającą możliwość przynależenia do grupy i akceptacji rówieśników. Innym powodem jest ciekawość oraz myślenie, że pozwoli im to uwolnić się od stresu.

      Aby zapobiegać oraz minimalizować liczbę osób sięgających po używki, należy zwiększać świadomość dzieci i młodzieży na temat konsekwencji stosowania takich substancji, a także propagować zdrowy styl życia. W związku z tym zorganizowaliśmy dla uczniów z klas VI, VII i VIII warsztaty na temat: „Substancji psychoaktywnych  i innych uzależnień w kontekście własnych decyzji i kariery życiowej”. Warsztaty dla uczniów poprowadziła p. Urszula Szyca – Modras – pedagog z wieloletnim doświadczeniem, terapeuta Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bytowie. Prowadząca  zachęciła uczniów i rodziców do korzystania z punktu konsultacyjnego TZN w Bytowie działającego przy ulicy Gdańskiej 59 w poniedziałki w godzinach 15.00 – 18.00 po uprzednim umówieniu (tel. 603064489).