• Rozstrzygnięcie konkursu „Nitką malowane”

•

Dnia 15 czerwca 2020 r. rozsztrzygnięty został konkurs "Nitką malowane". Konkurs realizowany był w ramach projektu "Matematyka inna niż zwykle" dofinansowanym przez fundację mBanku. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:

I miejsce:

• Angelika Wróblewska
            • Karol Juchniewicz
            • Izabela Orzyłowska

II miejsce:

• Amelia Wrońska
            • Olga Mielnicka

III miejsce:

• Natalia Juchniewicz
            • Kinga Brotz

Gratulujemy zwycięzcom!

• „Lekcje nitką malowane”

• Uczniowie, którzy brali udział w projekcie „Matematyka inna niż zwykle” uczestniczyli w warsztatach „Lekcje nitką malowane”. Zajęcia odbywały się w trzech grupach. Uczniowie techniką haftu matematycznego tworzyli własne obrazy. Wykorzystując nietypową technikę wyszywania uczniowie  w interesujący sposób przedstawili kwiaty, różnorodne liście, zwierzęta, palmy i wielbłądy. Wyszywanki matematyczne to źródło inspiracji dla matematyków i plastyków, dla biologów oraz polonistów.

• „Mój lapbook”

• Jeden z warsztatów, w ramach projektu „Matematyka inna niż zwykle”, zakładał wykonanie lapbooka. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. Uczniowie podczas zajęć pracowali w trzech grupach. Grupa pani Ani Szulc zdążyła wykonać prace przed zamknięciem szkół. Pozostałe grupy prac nie zdążyło jeszcze ukończyć.

• „Maraton matematyczny”

• Podczas ferii zimowych uczniowie realizujący project mBanku "Mattematyka inna niż zwykle" wzięli udział w “Maratonie Matematycznym”. Celem zajęć był trening przed sprawdzianem ósmoklasisty z matematyki. Były to cztery godziny  zmagań z zadaniami  i zmęczeniem. Było to  prawdziwe mocowanie się z arytmetyką, algebrą, geometrią, obliczeniami procentowymi i wykresami. A jednak świetna zabawa I próba sił. "Maraton Matematyczny" to dobry sposób sprawdzenia wiedzy oraz umiejętności matematycznych przed egzaminem ósmoklasisty.

• Projekt „Matematyka inna niż zwykle”

• Nasza szkoła otrzymała  dofinansowanie na realizację projektu matematycznego  - „Matematyka inna niż zwykle”. Projekt dofinansowuje Fundacja mBanku. Zajęcia odbywały się od lutego do marca br. Musieliśmy na okres nauczania zdalnego zawiesić projekt. Wznowimy go, gdy wrócimy do szkoły. W projekcie wzięli udział chętni uczniowie z klas: 7, 8a, 8b. Za realizację projektu odpowiedzialne były Panie: Katarzyna Sreberska i Anna Szulc.

Celem głównym projektu jest ukazanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Projekt ma charakter innowacyjny, ponieważ opiera się na nowoczesnych metodach nauczania, nauczania poprzez działanie, doświadczanie, wykorzystanie technik multimedialnych. Projekt przewiduje realizację zajęć pozalekcyjnych z matematyki z elementami języka polskiego dla uczniów klas VII – VIII, uzupełniających wiedzę zdobywaną podczas zajęć szkolnych. Proponowane zadania przyczynią się do rozwijania zainteresowań matematycznych uczniów, ukażą wiele praktycznych aspektów wykorzystania umiejętności matematycznych w życiu codziennym. Ciekawa forma zajęć edukacyjnych będzie sprzyjać również rozwijaniu zdolności artystycznych i poznawczych uczniów.

Projekt zakłada realizację cyklu warsztatów: „Maraton matematyczny”, „Haft matematyczny”, „Mój lapbook”, „Zagrajmy w Kahoot” oraz „Łamigłówki mądrej główki”.  Część z nich udało się zrealizować. Pozostałe będą realizowane w przyszłym roku szkolnym. Podsumowaniem projektu będzie konkurs „Jeden z dziesięciu” oraz wystawa prac uczniów.

• Youngsterowski Oskar

• We did it!!! Osiągnęliśmy cel i wszyscy dotrwaliśmy do Testu Progress II.

Za nasz trud otrzymaliśmy .. Oskara…  hmmm…  statuetka prawie  jak Oskar, ale nasz Youngsterowski , prawda ,że imponujący? J Serdecznie dziękujemy, że mogliśmy wziąć udział w programie Youngster.

• Program "Youngster"

• Od września 2019 roku uczniowie klas 8 ZS w Tuchomiu uczestniczyli w programie Youngster. To dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla uczniów klas 8 szkół podstawowych z terenów wiejskich. W ramach programu corocznie organizowany jest konkurs „Teenagers in action”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu to „Juniorzy i seniorzy”. W ramach zadania konkursowego uczniowie mieli zorganizować konkretne działania dla lub z seniorami z lokalnej społeczności.

Uczestniczący w programie Youngster uczniowie klasy 8b ZS w Tuchomiu, pod opieką p. Eli Placek , w ramach konkursu przygotowali przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”. Zainspirowani magiczną i niezwykle wzruszającą opowieścią Dickensa , najpierw przed grupą seniorów z klubu Wigor – Senior z  Tuchomia, Wójtem Gminy, Dyrektorem oraz dziećmi, spędzającymi ferie zimowe w Gok – u ( 23 stycznia) , a następnie przed uczniami klas 7 i 8 ZS w Tuchomiu ( 30 stycznia) zaprezentowali efekty swojej ciężkiej pracy.

Przedstawienie było pierwszym etapem zadania konkursowego w ramach programu Youngster ( „Teenagers in acion”). Drugim etapem było stworzenie 5 – minutowego video – raportu w języku angielskim, z wykorzystaniem zdjęć, filmików, mini – wywiadów zdobytych na etapie przygotowań, prób i występów. Udało się!!! Znaleźliśmy się w grupie trzech najwyżej ocenionych projektów. Zostaliśmy laureatami konkursu 😊