• "Przedszkole na medal"
     • "Przedszkole na medal"

     • Jesienią 2019 roku przedszkole przy Zespole Szkół w Tuchomiu zostało zgłoszone przez rodziców do plebiscytu „Dziennika Bałtyckiego” pt. „Przedszkole na medal”. Dzięki licznym głosom zostaliśmy najlepszą placówka przedszkolną i zdobyliśmy I miejsce w powiecie bytowskim.

       Dziękujemy rodzicom i przedszkolakom!!!

    • Bal karnawałowy w przedszkolu
     • Bal karnawałowy w przedszkolu

     • 31 stycznia 2020r. grupy przedszkolne: Misie, Smerfy, Pszczółki i Kotki wraz z wychowawczyniami bawiły się na balu przebierańców. Około 100 przedszkolaków i rodzeństwo niektórych z nich w pięknych karnawałowych strojach tańczyło w rytm dziecięcej muzyki. W trakcie imprezy odbyła się sesja zdjęciowa przebierańców. Część rodziców aktywnie uczestniczyła w zabawie i pomagała w opiece nad dziećmi. Na koniec dzieci otrzymały słodkie upominki.

     • Konkurs czytelniczy „Czytam, bo lubię”.

     • Dnia 10.01.2020 r. odbył się w naszej bibliotece  konkurs czytelniczy „Czytam, bo lubię”. Uczestniczyło w nim 10 uczniów z klas drugich.

       

      Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie następujących  książek:

      1. Cz. Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem
      2. A. i Cz. Centkiewiczowie – Zaczarowana zagroda

      Najlepsze wyniki uzyskali:

      1.  Zuzanna Wenta
      2. Piotr Morgulec
      3. Ksarol Malotki
      4. Tola Malek.
    • Przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”.
     • Przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”.

     • Uczniowie klasy 8b uczestniczący w programie Youngster, prowadzonym przez p. Elę Placek, w ramach projektu przygotowali przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna współcześnie”. Zainspirowani magiczną i niezwykle wzruszającą opowieścią Dickensa , najpierw przed grupą seniorów, Wójtem Gminy, Dyrektorem oraz dziećmi, spędzającymi ferie zimowe w Gok – u ( 23 stycznia) , a następnie przed uczniami klas 7 i 8 ZS w Tuchomiu ( 30 stycznia) zaprezentowali efekty swojej ciężkiej pracy. Aplauz na stojąco świadczy o ty, że chyba się podobało 😉

      Należy nadmienić, iż przedstawienie jest pierwszym etapem zadania konkursowego w ramach programu Youngster ( „Teenagers in acion”). Drugi etap to stworzenie 5 – minutowego video – raportu w języku angielskim, z wykorzystaniem zdjęć, filmików, mini – wywiadów zdobytych na etapie przygotowań, prób i występów. Trzymajcie kciuki!!!

    • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku
     • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku

     • "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
      lecz przez to, kim jest;
      nie przez to, co ma, lecz przez to,
      czym dzieli się z innymi."

      (Jan Paweł II)

       

      Już po raz czwarty w naszej szkole, w okresie świątecznym, zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy oraz środków higienicznych dla osób przebywających w hospicjum.

      W tym roku wsparliśmy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku. Zebraliśmy 1300,00 zł, które wpłaciliśmy na konto placówki oraz przekazaliśmy 11 kartonów pomocy rzeczowej, które wolontariusze oraz uczniowie z samorządu zawieźli 16.12.2019 r.

      Pragniemy podziękować wszystkim: uczniom, Waszym rodzicom, nauczycielom, osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły akcję.

      Po raz kolejny nasza społeczność szkolna udowodniła, że warto pomagać, że nie jesteśmy obojętni na cierpienie innych ludzi.

       

      Dziękujemy !!!

     • Konkurs  z książki „Oskar i pani Róża"

     • Dnia  16.12.2020 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs  z książki „Oskar i pani Róża”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z kl. 4-8.

       Uczniowie mieli za zadanie przeczytać utwór E. E. Schmitta i wykazać się jego znajomością.

      Prace konkursowe składały się wyłącznie z pytań otwartych. Jury zwracało uwagę na to, czy uczniowie odpowiadają pełnym zdaniem, poprawnie pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i stylistycznym.

      Wyniki:

      1. miejsce Amelia Wrońska kl. 8b

      2. miejsce Kinga Pietrzak kl. 8 b

      3. miejsce Julia Chrzanowska kl. 8b

    • Z wizytą w ceramikarni.
     • Z wizytą w ceramikarni.

     • Dnia 9 grudnia 2019 roku grupa 9 uczniów klasy 7 uczestniczyła w warsztatach ceramicznych w Słupsku. Zajęcia odbyły się w ramach lekcji języka kaszubskiego. Uczniowie zapoznali się z pracą ceramika oraz poznali technologię otrzymywania naczyń ceramicznych. W ramach warsztatów uczniowie wykonywali ceramiczne mikołaje i choinki. Praca z gliną sprawiła uczniom wiele przyjemności i pozwoliła zrealizować się artystycznie. Na owoce swojej pracy uczniowie będą musieli jeszcze poczekać ponieważ ich wyroby musiały pozostać do szkliwienia  i wypalenia w specjalnym piecu.

     • Świąteczne wypieki klasy 3b

     • Dnia 28 listopada 2019r. klasa 3b, pod opieką P. Moniki Gryglickiej, wybrała się do CMS w Tuchomiu, na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Pierniczki te będą prezentem dla dziadków i babć, które wręczymy podczas wspólnego kolędowania, połączonego z Dniem Seniora oraz Dniem Babci i Dziadka. Przy pomocy pracowników CMS oraz Klubu Senior-Wigor stworzyliśmy prawdziwe dzieła sztuki.
      Było smacznie.

     • Konkurs kuratoryjny z języka polskiego - etap rejonowy.

     • Dnia 6.12.2019 r. uczennice klas ósmych: Amelia Wrońska, Karolina Lewi Kiedrowska, Julia Janduła wraz z Panią Anną Szulc pojechały do Kościerzyny na etap rejonowy konkursu kuratoryjnego z języka polskiego. Wzięło w nim udział 44 uczniów. Czekamy na wyniki. 

     • Konkurs matematyczny - etap rejonowy

     • Dnia 4 grudnia 2019 roku w I Liceum Ogólnokształącącym w Kościerzynie odbył się etap rejonowy kuratoryjnego konkursu z matematyki. Naszą szkołę reprezentowała Amelia Wrońska z klasy 8 b. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

    • Warsztaty pszczelarskie
     • Warsztaty pszczelarskie

     • W piątek 29.11.2019 r. w Przedszkolu przy ZS w Tuchomiu odbyły się warsztaty pszczelarskie. Dzieci brały udział w budowaniu ula, przebrały się za pszczelarzy, smakowały miód i wykonały świeczki z pszczelego wosku. Wszystkie przedszkolaki nie kryły zachwytu, jaki dały zajęcia.

    • Śniadanie Daje Moc
     • Śniadanie Daje Moc

     • W tym roku szkolnym 2019/2020 kolejny raz klasa 3b brała udział w ogólnopolskim programie” Śniadanie Daje Moc”, które odbyło się dnia 8 listopada 2018r. Śniadanie było spożywane w czasie drugiej godziny lekcyjnej. Posiłki nasze było bardzo zróżnicowane, smaczne, a przede wszystkim zdrowe, bo wiadomo nie od dziś, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

      Cele programu

      ·  Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka

      ·  Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

    • Program Youngster
     • Program Youngster

     •      W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła przystąpiła do realizacji zajęć w ramach programu Youngster. Youngster to dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach ( po 11 osób).

      W programieYoungster bierze udział blisko 600 uczniów klas VIII szkół podstawowych z terenów wiejskich. Pomysłodawcą i organizatorem Programu Youngster jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Partnerzy projektu to między innymi : Wydawnictwo Macmillan Education, NIDA – Nidzicka Fundacja Rozwoju, Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności, English Teaching.

           Przed testem plasującym spotykaliśmy się na zajęciach organizacyjnych, na których : utworzyliśmy kodeks Youngstera, obejrzeliśmy film „Alike”, wykonaliśmy boxYoungstera, który wypełniliśmy (i będziemy go sukcesywnie uzupełniać) różnymi warm -upami , stworzyliśmy plakat z puzzli, zdając sobie sprawę, że każdy uczestnik projektu jest istotną częścią, która tworzy całość, uświadomiliśmy sobie i zapisaliśmy czego nie potrafimy, a co jest naszą mocną stroną z języka angielskiego ( Plakat I can /I can’t), stworzyliśmy gazetkę ścienną Youngster’a.

      W październiku rozpoczęliśmy pracę z podręcznikiem Beyond. Pod koniec października dowiedziawszy się o halloweenowym konkursie facebookowymYoungstera, przygotowaliśmy zajęcia, na których poznaliśmy znaczenie idiomu „turnintopumpkin”, rozwiązywaliśmy halloweenowe krzyżówki, wzbogaciliśmy słownictwo związane ze Świętem Halloween.

      Z przebiegu owych zajęć utworzyliśmy kolaż składający się z pięciu zdjęć. Niezwykle ucieszył nas fakt, iż nasza praca została doceniona i grupa 2 ( uczniowie klasy 8b) zdobyła wyróżnienie w konkursie!!!

      Na razie to tyle…Już niedługo kolejna relacja z naszych zajęć. Pozdrawiamy!!

       

       

    • Konkurs matematyczny ,,Chcesz być jak Pitagoras, weź długopis, dołącz do nas"
     • Konkurs matematyczny ,,Chcesz być jak Pitagoras, weź długopis, dołącz do nas"

     • Dnia 14 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły: Maria Gawdzik, Karolina Lewi Kiedrowska oraz Hubert Jutrzenka Trzebiatowski wzięli udział w finale konkursu matematycznego ,,Chcesz być jak Pitagoras, weź długopis, dołącz do nas" organizowanym przez Miasteckie Stowarzyszenie Oświatowe oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku. W konkursie brało udział 31 uczniów ze szkół podstawowych z Miastka, Dretynia, Świerzna, Tuchomia, Koczały, Niedarzyna, Półczna i Polanowa.  Uczniowie zajęli:  Maria Gawdzik VI miejsce, Karolina Lewi Kiedrowska X miejsce, Hubert Jutrzenak Trzebiatowski XIX miejsce.

      Była to już kolejna edycja konkursu, którego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, ujawnianie uzdolnień matematycznych, popularyzacja matematyki i wspieranie rozwoju talentów matematycznych.
      Wszystkim gratulujemy i życzymy samych sukcesów.

     • Zbiórka dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku

     • W dniach od 6.11.- 6.12.2019 r. organizujemy  w naszej szkole zbiórkę dla chorych przebywających w hospicjum.
      Potrzebne są:
      - oliwki,
      - żele pod prysznic,
      - szampony,
      - chusteczki nawilżające,
      - rękawiczki jednorazowe (pakowane po 100 sztuk).

      Produkty prosimy przekazywać wychowawcom.

      Liczymy na Wasze wsparcie!!!
        Samorząd Uczniowski

     • "Szkoła do hymnu"

     • Dnia 08.11.2019 r. o godzinie 11.11 nasza szkoła przyłączyła się do akcji pt. "Szkoła do hymnu" związanej ze  101 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, przedszkolaki jak i  pracownicy szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu.Była to lekcja patriotyczna dla naszych uczniów.

    • Ślubowanie i pasowanie na ucznia
     • Ślubowanie i pasowanie na ucznia

     • Uczniowie klas pierwszych są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej! 31 października 2019r. odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość - ślubowanie i pasowanie na ucznia.

      W życiu przeżywamy różnorodne uroczystości, bardziej bądź mniej podniosłe. Za każdym jednak razem ważna jest obecność tych, którzy w danym czasie znaczą dla nas naprawdę wiele. Tę ważną chwilę nasze pierwszaki przeżywały wraz w wychowawcami p. Ireną Kasprowicz oraz p. Bożeną Hnatyszyn oraz w towarzystwie licznie zgromadzonych
      i wzruszonych rodziców.

      Prezentując ciekawy i zabawny program artystyczny, ubarwiony wesołymi piosenkami, uczniowie klas I a i b udowodnili, że „nie są już maluchami”.  Na dowód tego złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie Pan dyrektor Adam Sandak, po krótkim przemówieniu, dokonał pasowania na ucznia. Potwierdzeniem przyjęcia do społeczności szkolnej były dyplomy i imienne medale z napisem „Jestem pierwszoklasistą”, które wręczył rodzic Pani Natalia Lajn ? oraz Pani wicedyrektor Lucyna Błaż.

      Od tej chwili pierwszoklasistów można oficjalnie wpisać w poczet uczniów naszej szkoły. Liczymy na to, że dotrzymają swoich zobowiązań i będą dbać o dobre imię klasy i szkoły, zaś swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. W pięknych słowach zwróciła się do świeżo upieczonych uczniów Pani Małgorzata Smolak, przedstawicielka Rady Rodziców. Życzyła sukcesów w nauce, ale przede wszystkim podkreśliła, że nasi najmłodsi są przyszłością narodu i od nich zależy jaka ta przyszłość będzie.

      Nie zabrakło też upominków oraz rożków obfitości, które przygotowali Rodzice. Przysporzyły one dzieciom wiele radości. Na zakończenie jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i  z uśmiechem na ustach nasze pierwszaki udały się do domów.

     • „PEŁNA MISKA DLA ZWIERZAKA ZE SCHRONISKA”

     • W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. W naszej szkole chcieliśmy, by dzieci uczyły się odpowiedzialności, by były wrażliwe na los innych. Aby nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje.

      W związku z tym Szkolny Klub Wolontariusza zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału  w akcji charytatywnej pod hasłem: „PEŁNA MISKA DLA ZWIERZAKA ZE SCHRONISKA”. Aby włączyć się w akcję należy do końca listopada dostarczyć do szkoły niezbędny asortyment, aby psy z Fundacji Nasze Futrzaki w Przyborzycach,  mogły w godnych warunkach przetrwać zimę. Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji jest Szkolny Klub Wolontariusza wraz z opiekunami               p. Moniką Klonowską – Tymosz oraz P. Mariolą Modrzejewską. Zachęcamy do przynoszenia do szkoły karmy, środków czystości, misek, kocy, ręczników a nawet zabawek dla zwierząt, aby pomóc im przetrwać zimę. Wolontariusze przygotowali plakaty i  systematycznie będą przypominać uczniom o akcji i zachęcać do pomocy. Wszystkie zebrane dla zwierzaków towary zostaną dostarczone do Fundacji Nasze Futrzaki w Przyborzycach.

      Z góry serdecznie dziękujemy za włączenie się w pomoc dla fundacji.