• PIELĘGNACJA ZIELENI WOKÓŁ SZKOŁY.

• W tym roku szkolnym uczniowie z Koła Miłośników Przyrody zajęli się jak co roku zielenią rosnącą przy szkole. Zajęcia te maja charakter pielęgnacyjno – edukacyjny. Większość naszych uczniów nie używała dotychczas podstawowych narzędzi służących do tego celu, dlatego była to dla nich praktyczna lekcja. Również zasady pielęgnacyjne roślin w większości nie są znane naszym młodym przyrodnikom. Z wielkim zaangażowaniem i przyjemnością młodzież wykonywała powierzone im zadania, a teren przyszkolny dzięki ich pracy stał się bardziej przyjazny i atrakcyjniejszy.

Więcej zdjęć można zobaczyć w albumie fotograficznym na stronie szkoły.

• EDUKACJA EKOLOGICZNA W ZAKŁADZIE ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW W SIERZNIE.

• Dnia 23.11.2021r. klasy piąte Zespołu Szkół w Tuchomiu uczestniczyły w zajęciach ekologicznych z zakresu: sposobów zagospodarowania odpadami i powtórnym ich wykorzystaniem. Pierwszym etapem zajęć była pogadanka z prezentacją multimedialną przygotowaną i poprowadzoną przez pracowników ZSO w Sierznie. Nasi uczniowie wsłuchiwali się w informacje przekazywane przez prowadzących, a następnie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych dotyczących zasad prawidłowego segregowania odpadów. Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie zakładu i zapoznanie się z etapami obróbki i segregacji przywiezionych z pobliskiego terenu odpadów. Naszym uczniom bardzo podobał się ten wyjazd, tym bardziej, że mogli naocznie zobaczyć co dzieje się z przywiezionymi odpadami oraz przekonać się o słuszności segregowania śmieci i przygotowaniu ich do powtórnego wykorzystania.

Więcej zdjęć można zobaczyć w albumie fotograficznym na stronie szkoły.

• "Moja magiczna bombka"

• Pod koniec listopada 2021r. przedszkole w Tuchomiu ogłosiło wewnętrzny konkurs plastyczno - techniczny "Moja magiczna bombka". Jego celem było rozwijanie zdolności artystycznych najmłodszych oraz kultywowanie tradycji świątecznych. Dzieci z pomocą rodziców stworzyły piękne prace, które zachwyciły jury estetyką wykonania, różną formą i kolorystyką. Wszystkie bombki zasługiwały na uznanie, dlatego też każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową. Serdecznie gratulujemy naszym małym artystom i już zachęcamy do udziału w następnych konkursach. Wychowawvzynie grup przedszkolnych w Tuchomiu.

Każda grupa przekazała jedną z bombek z życzeniami świątecznymi dla dyrekcji ZS i żłobka w Tuchomiu oraz wójta gminy Tuchomie.

• Kartki świąteczne od przedszkolaków.

• Czas Świat Bożego Narodzenia to magiczny czas. Przedszkolaki z grupy Żabki postanowiły pamiętać o tradycji jaką jest wysyłanie kartek pocztowych z życzeniami świątecznymi oraz noworocznymi. Wykonały samodzielnie pocztówki o tematyce bozonarodzeniowej i wyślą je do swoich najbliższych za pośrednictwem Poczty Polskiej.

• Akcja dobroczynna „Dzieci dzieciom - piszemy listy do chorych dzieci”

• Uczniowie naszej szkoły już po raz siódmy wzięli udział w akcji ogólnopolskiej „Dzieci dzieciom”. W tym roku napisaliście 77 listów. 16 przedszkolaków z grupy 5,6 - latków wraz z  p. A. Zielińską wykonało świąteczne rysunki, które również zostały przekazane do szpitali.

Celem akcji jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na chorobę ich rówieśników. W wielu listach znalazły się słowa otuchy i pokrzepienia. Dziękuję wszystkim uczniom, przedszkolakom, którzy wzięli udział w tej szczytnej akcji oraz nauczycielom, którzy się w nią zaangażowali.

Listy zostały zawiezione do Biblioteki Pedagogicznej w Bytowie, która rozdysponowuje je do szpitali w naszym regionie.

Anna Szulc

Ewa Kiedrowicz

• Konkurs plastyczny "Mój przyjaciel miś"

• W listopadzie chętne przedszkolaki z Tuchomia wzięły udział w konkursie plastycznym "Mój przyjaciel miś" organizowanym przez SP w Wałdowie. Dzieci wykonały prace różnymi technikami artystycznymi. Wśród wyróżnionych są: Zofia Wnuk Lipińska i Wiktor Wroński z grupy Kotków oraz Oliwier Jaszul z grupy Misiów. Pozostali mali artyści otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

• Przedszkolaki pieką pierniki.

• Mikołajkowy prezent od Rady Rodziców.

• W Mikołajki Rada Rodziców Zespołu Szkół w Tuchomiu przekazała na ręcę p. Ewy Kiedrowicz bon podarunkowy do wykorzystania na zakup lektur do naszej szkolnej biblioteki. Cała społeczność uczniowska serdecznie rodzicom dziękuje za ten miły gest. Jesteśmy im bardzo za to wdzięczni.

• Mikołaj w przedszkolu!!!!

• Mikołaj w przedszkolu!!!! Mimo zimowej aury i śniegu do pasa 6 grudnia dotarl do nas Mikolaj. Dzieci przyjęły tak zacnego gościa wierszykami, kolędami i piosenkami o zimie. Za swoje wzorowe zachowanie w ostatnim roku otrzymały nagrodę w formie słodkiego upominku.

• Dzień Pluszowego Misia

• 25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Dzieci miały okazję poznać Misie bohaterów filmów animowanych takie jak: Miś uszatek, Miś Kolargol, Miś Jogi. Ponadto nauczycielki oddziałów przedszkolnych przygotowały z tej okazji specjalne karty pracy oraz zadania plastyczne. Najwięcej atrakcji odbyło się w grupie "Misie" tu odbywały się gry sportowe z misiem w ramionach oraz sesja zdjęciowa z ogromnym misiem.

• Zbiórka dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

• Wraz z początkiem listopada zakończyliśmy zbiórkę "Mikołaje dla Hospicjum". Udało nam się uzbierać bardzo dużą ilość prezentów dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku. Taki widok wzrusza ale i cieszy, że człowiek posiada ogromne serce pomagając innym ludziom. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy przedszkolakom, uczniom, rodzicom, pracownikom ZS w Tuchomiu, Gminnemu Żłobkowi w Tuchomiu, społeczności wsi Niezabyszewo oraz wszystkim innym którzy przyczynili się do zbiórki. "POMAGANIE JEST FAJNE! "

• Konkurs plastyczny "W krainie bajek"

• W listopadzie dzieci z naszego przedszkola brały udział w konkursie plastycznym "W krainie bajek", zorganizowanego w przedszkolu w Wałdowie. Laureatkami konkursu zostały Zosia Wnuk Lipińska z grupy "Koty" oraz Agatka Wnuk Lipińska z grupy " Misie".