• Współpraca międzynarodowa szkół:

          Zespół Szkół w Tuchomiu i Städtische Gesamtschule Bockmühle w Essen

          Przed wieloma laty Zespół Szkół w Tuchomiu postanowił nawiązać współpracę ze szkołą w Niemczech. Udało się to zrealizować dzięki ogromnemu zaangażowaniu małżeństwa artystów malarzy Barbary Ur i Andrzeja Piwarskiego, mieszkających i w Piasznie (niedaleko Tuchomia) i w Essen. Pomogli nam w znalezieniu partnera z Essen, zainteresowanego współpracą z wiejską szkołą w Polsce. Tym partnerem okazała się Städtische Gesamtschule Bockmühle. Oficjalne rozmowy odbyły się w maju 1994 roku pomiędzy przedstawicielami obydwu stron. Stronę polską reprezentował Wójt Gminy Tuchomie inż. Jerzy Lewi Kiedrowski i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchomie mgr Marian Stobiński. Reprezentantami strony niemieckiej byli Dyrektor Städtische Gesamtschule Bockmühle Klaus Prepens i pedagog socjalny Ulrich Schneider. W marcu 1995 roku, w niespełna rok po tym wydarzeniu, doszło do podpisania umowy o współpracy, a w lipcu 1995 roku zaplanowano pierwszy przyjazd młodzieży niemieckiej do naszej szkoły.

          Podpisując tak ważny dokument wyznaczyliśmy sobie wspólnie następujące cele:

          - wzajemne zbliżenie młodzieży polskiej i niemieckiej poprzez nawiązywanie trwałych przyjaźni,

          - poznawanie kultury i tradycji obydwu narodów przez udział we wspólnych zajęciach, zwiedzania najciekawszych miejsc naszych regionów, wspólne przebywanie na biwakach i u rodzin,

          - przełamywanie barier, przesądów, stereotypów i przezwyciężanie uprzedzeń,

          - budowanie wzajemnego zrozumienia między Polakami i Niemcami,

          - promocja gminy i regionu za granicą,

          - wzmacnianie motywacji do nauki języków obcych.

          Od tego czasu minęły już 24 lata. Co roku jesteśmy organizatorami spotkań młodzieży z naszych szkół. Jest to bardzo czasochłonne zajęcie, ale efekty pozwalają zapomnieć o trudzie. W naszych działaniach wspiera nas Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Dzięki środkom finansowym pozyskiwanym z tego źródła wielu uczniów naszej szkoły może uczestniczyć w wymianie, nawet ci pochodzący z uboższych rodzin. Czas pobytu w Polsce i w Niemczech wynosi 7 dni. Scenariusz naszych wieloletnich kontaktów zawiera kilka stałych punktów, które są wspólnie uzgadniane. Nasi goście pochodzą z dużego miasta leżącego w Zagłębiu Ruhry. To jeden z największych okręgów przemysłowych w Europie. Stąd na co dzień towarzyszy im hałas i zgiełk. Organizując im pobyt u nas, pragniemy aby jak najwięcej obcowali z przyrodą, ukazujemy im piękno naszego krajobrazu. Początkowo organizowaliśmy obóz letni nad bajkowo położonym jeziorem Butiffara przy Europejskim Laboratorium Sztuki rodziny Piwarskich. Od 2001 roku mają miejsce wspólne biwaki nad jeziorem Kamieniczno w Gliśnie w osadzie Przystanek Alaska. Do stałych punktów programu należy również wyjazd na wydmy i pobyt naszych gości nad Morzem Bałtyckim, wycieczka do Gdańska, zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Bytowie oraz długie spacery i wycieczki rowerowe ukazujące im najpiękniejsze zakątki naszej gminy.

          Program naszego pobytu w Niemczech również jest bardzo ciekawy i urozmaicony. Zakwaterowani jesteśmy w szkole i stąd organizowane są wyjazdy do miast Zagłębia Ruhry. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić już Essen, Düsseldorf (stolicę Północnej Nadrenii i Westfalii), Oberhausen, Duisburg, a nawet Kolonię i Bonn (dawną stolicę RFN). Podróże do tych miast odbywają się metrem. Dla naszych uczniów jest to wspaniałe przeżycie, bo niewielu z nich miało okazję podróżować tym środkiem transportu. Co roku bierzemy też udział w spływach kajakowych po atrakcyjnym Kanale Reńskim, wspinamy się po wysokich ścianach znajdujących się w nieczynnych już kopalniach na terenie miasta Essen. Przebywamy również w różnych parkach wodnych i kręgielniach. Dla nas, mieszkańców wsi, są to niebywałe atrakcje, a wrażeń z pobytu nie da się wymazać z pamięci do końca życia.

          Co roku też organizujemy zarówno u nas jak i w Essen zabawę terenową Stadtrallye. Uczniowie są dzieleni losowo na mieszane grupy polsko-niemieckie. Każda z grup dostaje mapę terenu i 10 zadań do wykonania, dotyczących szkoły i miejscowości. Uczniowie polscy i niemieccy są na siebie nawzajem zdani przy rozwiązywaniu tych zadań. Jedni mają lepszą orientację w terenie, drudzy są kompetentni językowo. Po wykonaniu zadań następuje prezentacja wyników, wręczenie nagród najlepszym i wspólna dyskoteka. Doświadczenie nauczyło nas, że ta forma zabawy najlepiej sprawdza się pierwszego dnia pobytu w danym miejscu i jest wspaniałą okazją do wzajemnego poznania się.

          Rok 2004 był rokiem wyjątkowym w historii naszej wieloletniej współpracy. Na wyjątkowość tę złożyły się następujące fakty:

          - dziesięciolecie naszej współpracy,

          - oraz najważniejsze chyba wydarzenie: przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

          W tym roku na zaproszenie naszych gospodarzy w 25 osobowym składzie (22 uczniów i 3 opiekunów) udaliśmy się do Essen. Nikt z nas nie przypuszczał, że zostaniemy tak wyjątkowo przyjęci. Na Dworcu Głównym w Essen przywitała nas orkiestra szkolna, wykonując trzy piękne utwory. To powitanie na długo pozostanie w naszej pamięci. Podczas tego ośmiodniowego pobytu czekało na nas wiele wspaniałych niespodzianek. Przystąpiliśmy wspólnie do realizacji projektu Wiosna Europejska. Rośniemy razem.” Pomysłodawcą tej kampanii była Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Każdy uczestnik projektu otrzymał koszulkę z logo PNWM i tytułem kampanii w obydwu językach. W ramach tego projektu nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych partnerskiej klasy. Wzajemnie przedstawiali swój region. Prezentacje odbywały się w języku niemieckim. Potem na podstawie zdobytych informacji i folderów wykonywali obrazy bardzo ciekawą techniką. Każdy obraz przedstawiał dowolne miejsce naszych regionów. Prace, prezentujące nasze polskie zakątki, znalazły się na głównym holu ich szkoły, natomiast prace o ich regionie zostały przywiezione do Polski i zdobią ściany naszego gimnazjum.

          Podczas naszego pobytu w niemieckiej szkole swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz miasta Essen dr Wolfgang Reiniger. Złożył nam życzenia z okazji jubileuszu i życzył dalszej owocnej współpracy.

          Chcąc pozostawić w pamięci naszych niemieckich gospodarzy, choćby niewielki ślad, wykonaliśmy przed szkolną publicznością skromny program artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami.

          Największym jednak przeżyciem był trzydniowy wspólny biwak w Holandii w Zeewolde am Ijsselmeer. Była to wspaniała okazja do wspólnej zabawy i wypoczynku.

          Z każdego pobytu w Polsce i w Niemczech powstają setki zdjęć wykonywanych przez uczniów i opiekunów, jak również przez fotoreporterów prasowych. W prasie lokalnej ukazują się artykuły i reportaże. Uczniowie opisują swoje wrażenia w tuchomskiej kronice szkolnej. Pozwala to na wracanie pamięcią do wspólnie spędzonych chwil na ziemiach polskich i niemieckich.

          Na gimnazjalnym holu znajduje się gazetka poświęcona współpracy. Co roku jest uaktualniana i na bieżąco informuje uczniów o kolejnych planach.

          W odczuciach uczestników, tego typu kontakty są bardzo potrzebne, ponieważ prędko przekonali się, jak ważna jest znajomość języków obcych. Żeby mogła zaistnieć jakakolwiek komunikacja trzeba umieć mówić. Nie wystarczy znać gramatykę czy słownictwo, trzeba jeszcze potrafić wykorzystać posiadaną wiedzę. Sytuacja i chęć porozumiewania się z rówieśnikami z innego kraju zmusza do przełamania bariery językowej.

          Wspólne rozmowy dyrektorów i nauczycieli zaprzyjaźnionych szkół stwarzają możliwość wymiany doświadczeń. Są też okazją do tworzenia planów i szukania rozwiązań na szerszą skalę. Jest to początek wspólnej drogi, która zbliży młodych ludzi i pozwoli im się lepiej poznać.

          Z faktu nawiązania współpracy skorzystała również nasz gmina. Dzięki poparciu szkoły z Essen mogła przygotować wnioski dotyczące inwestycji ekologicznych i sportowych skierowanych do Fundacji Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. Przyczyniło się to do uzyskania środków finansowych na powyższe zamierzenia.

          Organizowanie wspólnych wymian stanowi wspaniałą formę doskonalenia języka obcego, w tym przypadku języka niemieckiego. Stwarza możliwość poznania obyczajów, zwyczajów, kultury, historii i folkloru mieszkańców partnerskiego kraju. Nawiązane kontakty pozwalają lepiej zrozumieć innych ludzi. Dostrzegając podobieństwa i różnice w sposobie myślenia i zachowania, uczymy się tolerancji. Tego typu spotkania pomagają burzyć uprzedzenia i tworzyć wizje przyjaznego dobrosąsiedztwa pod wspólnym europejskim dachem. Wzajemne relacje między uczniami polskimi i niemieckimi są przyjazne. Tak samo można nazwać kontakty zawarte przez współpracujących nauczycieli, a to już droga do Wspólnej Europy. Na koniec należy podkreślić jeszcze jeden aspekt wymian zagranicznych. Otóż, organizując taką wymianę jesteśmy ambasadorami Polski. Promujemy ją będąc za granicą i przyjmując u siebie gości, pokazując im piękno naszego kraju, motywując ich do nauki języka polskiego.