Godziny pracy logopedy
odPoniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Anna Szulc
Drodzy Rodzice!
Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Trwa on przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie. Dziecko, które rozpocznie naukę w pierwszej klasie powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, zainteresowań. Powinno umieć budować zdania poprawne pod względem gramatycznym i logicznym. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy (wad wymowy) należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne. Serdecznie zapraszam do współpracy, ponieważ skuteczność i powodzenie terapii zależy w dużej mierze od Was – Rodziców. Dlatego zachęcam Państwa do systematycznego zaglądania do zeszytów oraz teczek z zajęć logopedycznych.
Zakres działań logopedy w Zespole Szkół w Tuchomiu:
Z zajęć logopedycznych korzystają dzieci z klas wychowania przedszkolnego, uczniowie klas I-VI oraz uczniowie mający zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Do terapii kwalifikowani są uczniowie po badaniach przesiewowych i kontrolnych, które odbywają się we wrześniu.
Opieką logopedyczną objęci są uczniowie z: seplenieniem, rotacyzmem, lambdacyzm, gammacyzmem, kappacyzmem, mową bezdźwięczną, jąkaniem, środowiskowym ograniczeniem mowy, opóźnionym rozwojem mowy, afazją, paraseplenieniem, paragammacyzmem, pararotacyzmem.
Poza logopedycznymi metodami wywołania i utrwalania głosek, w czasie zajęć wykorzystywane są ćwiczenia z Terapii Ręki, terapii pedagogicznej i ćwiczenia relaksacyjne.
Dzieci, w zależności od potrzeby, uczestniczą w zajęciach indywidualnych i grupowych.W naszej szkole logopeda:
- Przeprowadza przesiewowe badania logopedyczne na terenie placówki;
- Prowadzi terapię indywidualną i grupową;
- Prowadzi kącik logopedyczny zawierający informacje nt. terapii logopedycznej i wad wymowy;
- Przekazuje rodzicom materiały dodatkowe dotyczące, np. motywowania uczniów do pracy w domu, informuje rodziców o różnych wadach wymowy u dzieci i ich wpływie na wyniki w nauce oraz o roli współpracy ze specjalistami;
- Prowadzi indywidualne konsultacje z wychowawcami, z rodzicami, udziela porad;
- Organizuje konkursy logopedyczne.
Ciekawe strony logopedyczne:
Zachęcam do zabawy z dzieckiem i ćwiczeniami mowy za pomocą gier zamieszczonych na poniższych stronach logopedycznych.
http://babyonline.pl/gry-logopedyczne.html
http://www.mimowa.pl/
http://www.logozabawy.pl/2014/09/lista-blogow-i-stron-logopedycznych.html