• Godziny pracy logopedy

7.30-11.30

Anna Szulc

Drodzy Rodzice!

Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Trwa on przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie. Dziecko, które rozpocznie naukę w pierwszej klasie powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, zainteresowań. Powinno umieć budować zdania poprawne pod względem gramatycznym i logicznym. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy (wad wymowy) należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne. Serdecznie zapraszam do współpracy, ponieważ skuteczność i powodzenie terapii zależy w dużej mierze od Was – Rodziców. Dlatego zachęcam  Państwa do systematycznego zaglądania do zeszytów oraz teczek z zajęć logopedycznych.

Zakres działań logopedy w Zespole Szkół  w Tuchomiu:

Z zajęć logopedycznych korzystają  dzieci z klas wychowania przedszkolnego, uczniowie klas I-VI oraz uczniowie mający zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej.
          Do terapii kwalifikowani są uczniowie po badaniach przesiewowych i kontrolnych, które odbywają się we wrześniu.
          Opieką logopedyczną objęci są uczniowie z: seplenieniem, rotacyzmem, lambdacyzm, gammacyzmem, kappacyzmem, mową bezdźwięczną, jąkaniem, środowiskowym ograniczeniem mowy, opóźnionym rozwojem mowy, afazją, paraseplenieniem, paragammacyzmem, pararotacyzmem.
          Poza logopedycznymi metodami wywołania i utrwalania głosek, w czasie zajęć wykorzystywane są ćwiczenia z Terapii Ręki, terapii pedagogicznej i ćwiczenia relaksacyjne.
          Dzieci, w zależności od potrzeby, uczestniczą w zajęciach indywidualnych i grupowych.

W naszej szkole logopeda:

• Przeprowadza przesiewowe badania logopedyczne na terenie placówki;
          • Prowadzi terapię indywidualną i grupową;
          • Prowadzi kącik logopedyczny zawierający informacje nt. terapii logopedycznej i wad wymowy;
          • Przekazuje rodzicom materiały dodatkowe dotyczące, np. motywowania uczniów do pracy w domu, informuje rodziców o różnych wadach wymowy u dzieci i ich wpływie na wyniki w nauce oraz o roli współpracy ze specjalistami;
          • Prowadzi indywidualne konsultacje z wychowawcami, z rodzicami, udziela porad;
          • Organizuje konkursy logopedyczne.

Ciekawe strony logopedyczne:

Zachęcam do zabawy z dzieckiem i ćwiczeniami mowy za pomocą gier zamieszczonych na poniższych stronach logopedycznych.