• REALIZOWANE PROGRAMY PROFILAKTYCZNO - EDUKACYJNE
          W ZESPOLE SZKÓŁ W TUCHOMIU
          w roku szkolnym 2018/2019

Szkolny program wychowawczo - profilaktyczny:

1. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

2. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.

3. Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

4.Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.

5. Wspomaganie, w  miarę  posiadanych zasobów,  wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji  nauki na dalszym etapie.

Przy współpracy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej realizowane będą:

1. Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

Cel: Promocja zdrowego stylu życia w zakresie przeciwdziałania zakażeniom HIV. Propagowanie rzetelnych i aktualnych informacji w zakresie problematyki HIV / AIDS.

2. Program edukacyjny „Trzymaj Formę”

Cel: Edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

3. Program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum „Znajdź właściwe rozwiązanie”

Cel: Zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

4. Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I – III SP: „Nie pal przy mnie proszę”.

Cel: Zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

5. Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”

Cel: Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

6. Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla klas IV: „Bieg po zdrowie”

Cel: Zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e – papierosów.

Inne programy i akcje

7. Akcja PZU „Odblaski” – lekcje o bezpieczeństwie na drodze dla klas I – III SP

Cel: Poprawa bezpieczeństwa dzieci na drogach.

8. Realizacja ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla klas I SP: „Akademia Bezpiecznego Puchatka”

Cel: Pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

9. Program profilaktyczny: „Bezpieczna przerwa w szkole”.

Cel: Podniesienie poczucia bezpieczeństwa w szkole, eliminowanie zjawiska biegania podczas przerw na korytarzach i po klatkach schodowych, a przede wszystkim ukazania uczniom przyjemnego i zdrowego sposobu spędzania czasu podczas przerw.

10. Program Polskiego Czerwonego Krzyża dla klas I – III SP oraz oddziału przedszkolnego: „Super wiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby”

Cel: Wykształcenie nawyków dbałości o bezpieczeństwo, higienę, tolerancję i pomoc potrzebującym u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

11. Program Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla klas I – III SP: „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Cele: Nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz opanowania  paniki i strachu w sytuacjach kryzysowych zagrażających ludzkiemu życiu.

12. Akcji edukacyjna „Twoja krew, moje życie”, organizowana w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienia samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020” finansowanego przez ministra zdrowia.

13. Program edukacyjny: „Śniadanie daje moc” ( klasy I SP)

Cele: Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

14. Program: „Planowanie Rodziny Odpowiedzialnym Rodzicielstwem” Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku.  Dla uczniów klas starszych SP oraz uczniów gimnazjum. (klasy starsze SP – zagrożenia współczesnego świata, klasy III G – antykoncepcja fakty i mity)