• Wycieczka klas ósmych
     • Wycieczka klas ósmych

     • W dniach 13-17 maja 2019r. uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców p. Marzeny Witt, p. Ireny Tyma oraz p. Ireny Kasprowicz uczestniczyli w wycieczce klasowej. Przez pięć dni podziwiali i zwiedzali zakątki południowej Polski. W atrakcyjnym programie znalazło się „dla każdego coś dobrego”. Uczniowie odwiedzili Częstochowę i Sanktuarium na Jasnej Górze.
      W Krakowie podziwiali Katedrę na Wawelu, dotykali serca Dzwonu Zygmunta wierząc, że spełnią się ich życzenia. Na krakowski rynku nie omieszkali zwiedzić starego miasta, wejść do kościoła Mariackiego i zrobić zakupy w Sukiennicach. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła kopalnia soli w Wieliczce, gdzie za przyczyną kopalnianego Skarbnika jedna z uczestniczek, Kinga Rudnik, zdobyła tytuł królowej.

      Chwile refleksji, zadumy i żywą lekcję historii uczniowie przeżyli zwiedzając Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz i Birkenau w Oświęcimiu. Wzruszenie nad losem tych, którzy ponieśli śmierć w tym okropnym miejscu wycisnęło nie jedną łzę.

      Był też czas na wspomnienie naszego św. Jana Pawła II. W Wadowicach zwiedzili rodzinny dom  papieża Polaka i delektowali się pysznymi i jakże sytymi kremówkami. 

      Wycieczkowicze sprawdzili się również na górskim szlaku. Udali się nad Morskie Oko, gdzie mimo majowego słonka sceneria była prawdziwie zimowa. Piękne widoki urzekły wszystkich! Atrakcją był również wjazd kolejką linową na Gubałówkę , no i oczywiście zakupy na zakopiańskich Krupówkach.

      Ostatni dzień wycieczki to wyjazd do Zatoru i całodniowy pobyt
      w największym rodzinnym parku rozrywki w Polsce - ENERGYLANDII!!! Tam, bez względu na wiek, każdy znalazł atrakcje dla siebie. Zjazdy na największych
      i najszybszych Roller Coasterach, wśród których królują Hyperion Mega Coaster - największy i najszybszy w Europie w swojej kategorii oraz Speed Water Coaster - światowy rekordzista wśród wodnych Roller Coasterów. Tu wrażenia
      i emocje sięgały zenitu!!! Pełni wrażeń i z zawrotem w głowie wrócili do domu, aby najpierw odespać zaległości, a następnie wrócić do szkolnej rzeczywistości.

       

    • Spotkanie autorskie z pisarką Pauliną Hendel w Zespole Szkół w Tuchomiu
     • Spotkanie autorskie z pisarką Pauliną Hendel w Zespole Szkół w Tuchomiu

     • Dnia 21.05.2019 r. w ramach Słupskiej Wiosny Literackiej gościliśmy w naszej szkole Panią Paulinę Hendel, która pochodzi z Miastka.  Od najwcześniejszych lat interesowała  się literaturą fantastyczną, wierzeniami ludowymi oraz słowiańską demonologią, co znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. Owocem tej pasji jest  cykl „Żniwiarz" oraz "Zapomniana księga". Godzinami potrafi opowiadać o dawnych wierzeniach, zabobonach oraz metodach leczenia najróżniejszych dolegliwości. Miłośniczka dzikiej przyrody i zwierząt. 

      Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia niezwykle ciekawej prezentacji o twórczości Pani Pauliny, słowiańskich bóstwach, demonach i dawnych wierzeniach. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali wykładu o literaturze post-apo. Następnie uczniowie mogli zadawać pytania oraz otrzymali autografy. 

      W spotkaniu uczestniczyły klasy 7 a i 7 b. Uroczystość przygotowały Panie: Anna Szulc i Ewa Kiedrowicz. Do spotkania doszło dzięki  Pani Grażynie Kikcio z Biblioteki Pedagogicznej w Bytowie, z  którą współpracujemy od wielu już lat.

    • DZIEŃ MAMY TATY
     • DZIEŃ MAMY TATY

     • Jak co roku, nasza szkoła świętowała Dzień Mamy i Taty. Dnia 23 maja 2019r.  dzieci z klasy 2a i 2b, słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne laurki.  Atmosfera tej uroczystości była podniosła i bardzo radosna.  Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

     • Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

     • Dnia 7 maja 2019 roku w naszej skole odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wzyscy pracownicy szkoły wzięli udział w zajęciach praktycznych. Celem edukacyjnym szkoenia było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy pracownicy ćwiczyli zasady resuscytaccji krążeniowo - oddechowej na fantomach.

     • DZIEŃ MAMY W PRZEDSZKOLU

     • Dznia 24 maja 219 roku w Zespole Szkół w Tuchomiu odbyła się uroczystość dla wszystkich mamuś i tatusiów z okazji ich święta. Montaż słowno - muzyczny przgotowły dzieci 3 i 4 - letnie. Wszystkie przedszkolaki obdarowały rodziców pięknymi obrazkami. Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem.

    • Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
     • Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW

     • W środę 15.05.2019 roku przedszkolaki z Zespołu Szkół w Tuchomiu odwiedziły STRAŻ POŻARNĄ W BYTOWIE. Trudno opisać słowami jaka to była ekscytująca wizyta. Ciekawa nowa sala z „POŻAREM” i sala edukacyjna dostarczały wielu wrażeń. Energiczny strażak i jak się okazało świetny pedagog Pan Wiesław Pupka-Lipiński  zaczarował dzieci swoimi zajęciami Było dużo pozytywnej energii i działań:  przebranie sie w stroje strażackie, zbiórka, dzwonek rozpoczynający akcję, gaszenie pożaru, oglądanie pokoju po pożarze, wizyta w garażu i oglądanie wozów strażackich itd… Wszystko odbywało się w odpowiednim tempie tak, że ani przez chwilę nie było nudno. Nasze 5 i 6 –latki były zafascynowane ciekawymi i bardzo energicznymi ćwiczeniami strażackimi.

      Dziękujemy strażakom z Bytowa za wspaniałe zajęcia, a Strażakom z Tuchomka i Tuchomia za pomoc w organizacji wycieczki – dzieci i nauczyciele A. Bułka –Kudlik i A. Zielińska.

       

    • Wkrótce święta
     • Wkrótce święta

     • Te piękne świąteczne prace  plastyczne dzieci z klasy II b wykonały dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Tuchomie, która zakupila materialy plastyczne. 

    • II miejsce maluchów w Studzienicach
     • II miejsce maluchów w Studzienicach

     • Dnia 03.04.2019 roku w Szkole Podstawowej w Studzienicach odbyły się finały powiatowe w sztafetach sprawnościowych dla klas III - IV. Nasza szkoła zajęła II miejsce.

      W każdej konkurencji uczestniczyło 12 zawodników (6 chłopców i 6 dziewcząt). Na rywalizację sztafet składały się między innymi takie konkurencje jak: bieg z kozłowaniem piłki, wyścigi pająków przodem, sadzenie zieminiaków, slalom z piłką lekarską, bieg z pierścieniami.

      Skład:

      Batóg Wojciech, Bieszcz Hanna, Chamier Gliszczyński Julian, Gawdzik Zofia, Gierszewska Wiktoria, Gliniecki Błażej, Hering Maja, Jester Maciej, Mrozek Gliszczyński Michał, Piecek Maria, Pietrasik Jakub, Pietrzak Jan, Placek Stanisław, Rekowski Karol, Rudnik Agata, Ryngwelski Patryk, Stiene Bartosz, Topka Kinga, Wałdoch Oskar, Wantoch Rekowska Magdalena, Wilkosz Agata.

    • "Noc Matematyki"
     • "Noc Matematyki"

     • Z piątku na sobotę (29.03.2019r.) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Nocy Matematyki”. Podczas nocnych warsztatów uczniowie, współpracując w grupach, zmagali się z różnymi typami zadań i gier.

      Podczas nocnego maratonu odbywały się też różne konkursy. W konkursie plastycznym uczennica naszej szkoły Monika Topka zdobyła wyróżnienie.

     • POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

     • Dnia 27 marca 2018 roku odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego w ramach programu „Zostań Leonardem”. Konkurs odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Przemysław Kudlik, Maria Rucińska, Izabela Wrońska oraz Michał Hapka. Izabela Wrońska zajęła VIII miejsce.

    • I DZIEŃ WIOSNY W KLASIE II
     • I DZIEŃ WIOSNY W KLASIE II

     •  

      W tym dniu uczniowie przebrali się w zabawne stroje i uczestniczyli w zajeciach lekcyjnych, które odbywaly się na wesoło. To byl wesoły i pełen wrażeń dzień. 

     • Spotkanie profilaktyczne dotyczące szkodliwości napojów energetyzujących

     • Napoje energetyczne, choć dla niektórych posiadają nieocenioną wartość pobudzającą, nie są zalecane przez specjalistów żywieniowych, dietetyków i lekarzy. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia człowieka. Energetyki zwiększają ryzyko zawału serca zarówno u osób w starszym wieku, jak też u ludzi młodszych. Stwierdzono, że po wypiciu napoju energetyzującego u młodzieży często występują objawy towarzyszące zawałowi, takie jak: kołatanie serca oraz nudności. Nadużywanie energetyków przyczynia się również do wzrostu poziomu agresji wśród młodzieży. Odpowiada za to kofeina, której zawartość w energy drinkach jest bardzo wysoka, a nawet przewyższająca zdolności organizmu do poradzenia sobie z taką dawką. Energetyki prowadzą również do nadpobudliwości psychoruchowej, która zaburza koncentrację i uwagę. Skutkami częstego sięgania po napoje energetyzujące są problemy z zaśnięciem mimo odczuwanego zmęczenia. Energetyki zawierają dużą ilość cukru, dlatego połączone z niezdrową, źle zbilansowaną dietą mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, nadwagi oraz otyłości. Niebezpieczeństwem związanym z nadużywaniem napojów energetyzujących jest powstanie uzależnienia od energetyków. Jest ono wynikiem przyzwyczajania się organizmu do działania kofeiny. Z czasem organizm uodparnia się na dotychczas dostarczane mu dawki tej pobudzającej substancji i domaga się ich zwiększenia. Skutkiem tego jest wypijanie coraz większych ilości napojów energetycznych. Objawami towarzyszącymi nagłemu odstawieniu energetyków są: ogólne złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, wzmożona senność, rozdrażnienie. Wypijanie dużych ilości energy drinków może doprowadzić do przedawkowania kofeiny, którego symptomami są: nadmierne pobudzenie, zaburzenia koncentracji i pamięci, bezsenność, uczucie niepokoju. Stan ten jest poważnym zagrożeniem dla życia mogące zakończyć się śmiercią. Z tego powodu napoje energetyczne powinny być stosowane wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Energy drinki są całkowicie przeciwwskazane: dzieciom, kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, alergikom, a także osobom z chorobami serca, nadczynnością tarczycy i migrenami.
      W związku z tym 03.04.2019r. zorganizowaliśmy dla uczniów z klas VI, VII, VIII, III G spotkanie profilaktyczne dotyczące szkodliwości napojów energetyzujących na zdrowie człowieka. Spotkanie poprowadził przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bytowie. 

     • INFORMACJA DLA RODZICÓW DOTYCZĄCA DNI WOLNYCH

     • Szanowni Rodzice,informujemy, że dnia 8.04(poniedziałek) i 9.04.2019r.(wtorek) w Zespole Szkół w Tuchomiu będą miały miejsce rekolekcje dla uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum.Jednocześnie informujemy, iż po rekolekcjach od dnia 10.04-12.04.2019r. (środa, czwartek, piątek)odbędzie się egzamin gimnazjalny. Są to dni wolne od zajęć dydaktycznych dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej.Od 15.04 do 17.04.2019r.(poniedziałek, wtorek, środa)będzie miał miejsce egzamin ósmoklasisty. Te dni są również dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 1-7 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum. Zajęcia dydaktyczne rozpoczną się po wiosennej przerwie świątecznej dnia 24 kwietna 2019r.(środa).

     • ODJAZDY AUTOBUSÓW PPKS PO ZAKOŃCZENIU REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH W DNIACH 08. - 09.04.2019. (poniedziałek, wtorek)

     • ODJAZDY AUTOBUSÓW PPKS PO ZAKOŃCZENIU REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH W DNIACH 08. - 09.04.2019. (poniedziałek, wtorek)

      • MODRZEJEWO, MODRZEJEWO LEŚNICZÓWKA, CHOTKOWO – ODJAZD O GODZ. 11 : 10,
      • TUCHOMKO, TĄGOWIE WIEŚ, WYBUDOWANIA, TRASA NA NIEZABYSZEWO – ODJAZD O GODZ. 11 : 10, 
      • MASŁOWICE TUCHOMSKIE, SOŚNICA, MASŁOWICE TUCHOMSKIE (Szreder, Komarzańska) – ODJAZD O GODZ. 11 : 30, 
      • CIEMNO, GLIŚNO TRZEBIATKOWA, MASŁOWICE TRZEBIATOWSKIE – ODJAZD O GODZ. 11 : 30, 
      • PIASZNO – ODJAZD O GODZ. 11 : 55, 
      • NOWE HUTY – ODJAZD O GODZ. 11 : 55. 
        
    • Tytuł mistrza województwa pomorskiego w dwa ognie usportowione
     • Tytuł mistrza województwa pomorskiego w dwa ognie usportowione

     • Wielki sukces odniosła nasza drużyna chłopców, która w Kwidzynie 28.02 zdobyła tytuł mistrza województwa pomorskiego w dwa ognie usportowione. W finale Igrzysk Dzieci SP Tuchomie nie miała sobie równych i kolejno pokonała w grupie SP Chwaszczyno 34:23 oraz SP Kwidzyn 31:17,a w meczu o pierwsze SP 61 Gdańsk 33:17.W naszej drużynie prowadzonej przez Jerzego Szredera grali:JanDrab, Stanisław Hinc, Adrian Durbas, Błażej Gliniecki, Anton Jackiewicz, Michał Mrożek Gliszczyński, Jan Pietrzak i Szymon Smolak.

    • Z wizytą w mleczarni
     • Z wizytą w mleczarni

     • Dnia 22.03.2019 klasa II b odwiedziła mleczarnię Państwa Pituch w Grzmiącej koło Bytowa. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak produkuje się różne rodzaje serów, masło, śmietanę czy maślankę. Pani Bogusława Pituch z mężem i dziećmi prowadzi gospodarstwo rolne od 1981 roku. Mają 43 hektary ziemi i 25 sztuk bydła. Na początku tylko sprzedawali mleko. W 1997 roku zajęli się dodatkowo produkcją sera. Dzieci miały możliwość skosztować różnych rodzajów sera oraz zrobić ekologiczne zakupy do domów. Wszystko było świeże i smaczne, a dzieci miło spędziły czas przy ognisku i na pobliskim placu zabaw. 

     • TARGI EDUKACYJNE W BYTOWIE!

     • Dnia 19.03.2019r. odbyły się w ZSEU w Bytowie – targi edukacyjne. Uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum uczestniczyli w tym wydarzeniu, dzięki czemu mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych powiatu bytowskiego. Na targach tych prezentowały się również przedsiębiorstwa i firmy produkcyjne z naszego powiatu. Przedstawiciele tych firm zachęcali do podejmowania nauki w pobliskich szkołach i informowali naszych uczniów o zapotrzebowaniu bytowskiego rynku pracy na wyspecjalizowanych pracowników. Uczniowie z dużym zainteresowaniem korzystali z przygotowanych na ten cel stoisk informacyjno – edukacyjnych. Zapoznawali się ze specyfiką nauczania w poszczególnych szkołach. Poznawali atuty prezentowanych profili klas średnich i zawodowych. Prezentowane oferty były dla naszych przyszłych absolwentów bardzo interesujące i ciekawe co przyczyniło się do trafniejszych, ich zdaniem, wyborów przyszłych zawodów.